Energetické štítky a vykurovacia technika

Čo je to energetický štítok?

Na spotrebičoch ste si už určite všimli energetický štítok. Ten uvádza spotrebu energie, ktorú zariadenie spotrebuje počas jeho používania. Bežne ho môžeme nájsť na rôznych zariadeniach, ako napr. chladničkách, televízoroch, práčkach. Tieto spotrebiče sa u nás na Slovensku označujú štítkami už od roku 2002.

Od 26. septembra 2015 nájdete energetické štítky aj na vykurovacích zariadeniach. V septembri 2015 nadobudla účinnosť smernica Európskej únie. Tá zavádza povinnosť energetického štítkovania vykurovacích zariadení. Podľa smernice sú výrobcovia povinní na trh uvádzať také zariadenia, ktoré sú energeticky úsporné a majú čo najnižší vplyv na životné prostredie. Týmto spôsobom sa Európska únia snaží bojovať proti klimatickým zmenám. Vďaka energetickému štítku môže zákazník orientovať svoju pozornosť na zariadenia s vysokou účinnosťou. Zároveň si môže porovnať zariadenia (napr. tepelné čerpadlá) rôzneho typu, ale s rovnakou funkciou.

 

Aké zmeny prinášajú nové opatrenia Európskej únie?

Európska únia sa snaží o zohľadňovanie životného prostredia pri výrobe zariadení. Z tohto dôvodu prijíma opatrenia na zlepšenie kvality životného prostredia. Nové opatrenia prinášajú prísnejšie požiadavky týkajúce sa vykurovacích zariadení. Povinné energetické štítkovanie je tiež založené na opatreniach Európskej únie. Platí rovnako pre všetky štáty Európskej únie.

 

Zmeny, ktoré prijala Európska únia sa týkajú týchto zariadení:

  • tepelné čerpadlá do výkonu 400 kW,
  • akumulačné zásobníky do objemu 2000 litrov,
  • vykurovacie kotly prevádzkované fosílnymi palivami do výkonu 400 kW,
  • kogeneračné jednotky do elektrického výkonu 50 kW.

Tie môžu byť uvádzané na trh iba v prípade, ak spĺňajú predpísané požiadavky. Cieľom je dosiahnuť, aby čo najmenej zaťažovali životné prostredie.

 

Musia spĺňať najmä požadovanú:

  • účinnosť
  • hladinu akustického tlaku,
  • u zásobníkov tepelnú izoláciu,
  • pri tepelných čerpadlách hladinu akustického tlaku vonkajšej jednotky.

 

Podľa nastavených kritérií pre vykurovacie zariadenia môžeme povedať, že tieto podmienky znamenajú koniec pre nízkoteplotné plynové a olejové vykurovacie kotly.

 

Čo je cieľom energetického štítkovania?

Označovanie vykurovacích zariadení energetickými štítkami má dosiahnuť:

 

  • zníženie emisií CO2
  • zníženie spotreby energie
  • zvyšovanie podielu obnoviteľnej energie na trhu

 

Aké zariadenia musia byť označené energetickým štítkom?

Energetickým štítkom musia byť označené všetky zdroje tepla s výkonom do 70 kW a zásobníky do 500 litrov. Štítkom s energetickou účinnosťou musia byť označené aj vykurovacie zostavy.

 

Zdroje tepla, ktoré musia byť označené energetickým štítkom:

  • kotly na tuhé palivo
  • doplnkové ohrievače
  • regulátory teploty
  • solárne zariadenia

 

Energetické triedy

Zariadenie označené energetickým štítkom sa zaradzuje do energetickej triedy. Tmavozelenou farbou je označená energeticky najúčinnejšia trieda, červenou farbou tá energeticky najmenej účinná. Celkový počet tried je 9.

Najúspornejšia trieda pri vykurovacích zariadeniach: A++

Najmenej úsporná trieda: G

Od roku 2019 sa chystá ďalšia zmena. Pribudne energetická trieda s označením A +++.

Pre upresnenie uvádzame, že do energetickej triedy A++ môžu byť zaradené iba kotly a tepelné čerpadlá. Najúspornejšia energetická trieda pre zásobníky vody je označená písmenom A.

 

Aké sú kritériá pre určenie energetickej účinnosti zariadenia?

Na určenie energetickej účinnosti zariadenia je dôležitá ročným obdobím podmienená energetická účinnosť vykurovania miestností. Označuje podiel z potreby tepla na vykurovanie miestností krytých vykurovacím prístrojom v určitom vykurovacom období a ročnej spotreby energie na krytie tejto potreby v percentách.

 

Ako si vyberať zariadenie?

Zariadenia si zákazníci vyberajú podľa rôznych kritérií. Odporúčame však neriadiť sa iba vonkajším vzhľadom či cenou. Aj energetická náročnosť je dôležitým kritériom. Vďaka energetickému štítku viete na prvý pohľad posúdiť energetickú náročnosť zariadenia. To môže výrazne pomôcť pri rozhodovaní. Podľa informácií uvedených na energetickom štítku si môžete vybrať zariadenie energeticky nenáročné a ušetriť tak finančné prostriedky. A to najmä z dlhodobého hľadiska pri vykurovaní.

 

Ako vyzerá energetický štítok?

 

Príklad energetického štítka pre tepelné čerpadlo

 

Príklad energetického štítka pre vykurovacie zostavy

 

Energetické štítky musia mať nie len jednotlivé produkty. Musí ho mať aj balíček produktov – vykurovacia zostava. V prípade, ak nejde o jednotný systém od jednej spoločnosti, energetický štítok vyrába kúrenár.

 

[biginfobox color=”#d80003″ textcolor=”#ffffff” href=”https://kureniepresov.sk/kontakt/” button_title=”KONTAKT”]Ak máte záujem o energeticky výhodné kúrenie, obráťte sa na nás. My sa vždy snažíme o to, aby sme pre Vás pripravili čo najúspornejšie kúrenie.[/biginfobox]

 

 

SHARE

Leave a reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.