Tepelné čerpadlo v zime ohreje, v lete ochladí

Trh v oblasti vykurovania každý rok prichádza s inovatívnymi zariadeniami, ktoré v sebe majú funkciu viacerých spotrebičov. Tepelné čerpadlá si zväčša spájame len s vykurovaním priestorov a s ohrevom teplej vody. Tepelným čerpadlom si však v lete môžete svoj dom aj vychladiť. Na chladenie vnútorných priestorov je možné napojiť podlahovku, stropné alebo stenové vykurovanie.



Výhody inštalácie tepelného čerpadla s chladením:

 

    • zníženie účtov za energie vďaka tomu, že na vykurovanie aj chladenie využijete jedno zariadenie
    • narozdiel od klimatizácie chladenie tepelným čerpadlom nevysušuje vzduch a nevytvára hluk
    • estetické hľadisko – neviditeľná chladiaca plocha nenarúša interiér
    • využívaním obnoviteľného zdroja energie prispievate k ochrane životného prostredia
    • pri tepelnom čerpadle zem – voda môžete tepelnú energiu, ktorá v lete prúdila do pôdy, spätne využiť v ďalšej vykurovacej sezóny

 

 

Princíp chladenia tepelným čerpadlom

Čerpadlo pri vykurovaní pracuje opačne ako chladnička, odoberá teplo zvonku a odovzdáva ho vykurovanému objektu. Viac o tom ako pracuje tepelné čerpadlo sa môžete dočítať v našom článku o tepelných čerpadlách

 

Pri chladení sa systém otáča. Tepelné čerpadlo rovnako ako chladnička odoberá teplo zvnútra a odovzdáva ho do okolia. Chladná kvapalina prúdi rúrkami, ochladí plochu podlahovky, stropu alebo stenu a od toho sa potom vychladí celá miestnosť. Tepelné čerpadlá dokážu chladiť v dvoch režimoch, pasívnom a aktívnom.

 

Pasívny režim chladenia – Natural cooling – Prirodzené chladenie

Využíva sa menej, keďže je určený len pre tepelné čerpadlá voda – voda a zem – voda. V lete si pôda a spodná voda narozdiel od vzduchu udržujú nižšie teploty ako vnútorné priestory domu. Na päte hĺbkového vrtu v hĺbke 100 m má pôda cca 18, 19 °C, voda má v hĺbke 20 m pod povrchom konštantnú teplotu medzi 7 až 12 °C.

Pri pasívnom chladení nie sú v prevádzke všetky časti čerpadla, nie je teda potrebné energiou dotovať činnosť celého čerpadla. Ide teda o mimoriadne efektívnu a úspornú metódu chladenia.

 

 

TEPELNÉ ČERPADLO ZEM – VODA

 

      • zdrojom tepelnej energie sú zemné hĺbkové vrty a plošné kolektory
      • kolektory sa inštalujú do hĺbky 1,2 až 1,5 m, pri dome s rozlohou 100 m2 je potrebných cca 250 až 350 m2 kolektorov
      • pri pasívnom chladení sú vďaka svojej hĺbke viac efektívne hĺbkové vrty  (minimálne 90 a viac metrov)
      • výhodou je, že pôda sa počas leta postupne prehreje a v zime môžeme teplo spätne využiť

 

 

Príklad pasívneho chladenia tepelným čerpadlom zem – voda:

Ak sa vnútorné priestory rodinného domu počas tropických letných dní priveľmi vyhrejú, domácnosti s tepelným čerpadlom voda – voda alebo zem – voda môžu využiť pasívne chladenie. Napr. 28 stupňová voda z vykurovacieho systému bude prúdiť výmenníkom a odovzdá energiu soľanke (zmes vody a nemrznúceho prípravku). Soľanka bude ďalej prúdiť vrtom, kde sa prirodzene ochladí. Naspäť sa vráti ako 18 stupňová a odovzdá energiu vykurovacej vode. Po napustení tejto vody do podlahy má podlahovka na povrchu 21 °C a tak sa ochladzuje podlaha. Následne sa od podlahy vychladí celý interiér.

 

 

TEPELNÉ ČERPADLO VODA – VODA

 

      • tepelné čerpadlo voda – voda pracuje pri pasívnom chladení podobne ako tepelné čerpadlo zem – voda
      • zdrojom tepelnej energie sú podzemné vody

 

 

 

Aktívny režim chladenia – Active Cooling – Aktívne chladenie

 

Vonkajší vzduch má počas horúcich letných dní vyššiu teplotu, ako je teplota v dome. Preto u tepelného čerpadla vzduch – voda nie je možné pasívne (prirodzené) chladenie. Aktívne chladenie je možné využiť u všetkých troch spomínaných typov tepelného čerpadla (vzduch-voda, voda-voda, zem-voda).

Pri aktívnom režime zapájame do procesu kompresor. Ide o efektívnejšiu metódu chladenia. Tepelné čerpadlo aktívne vytvára studenú teplotu. Teplo odobrané z miestností sa môže využiť na ohrev teplej vody alebo je vedené späť do zdroja tepla.

 

TEPELNÉ ČERPADLO VZDUCH – VODA 

 

      • je najviac využívaným typom tepelného čerpadla na funkciu aktívneho chladenia
      • zdrojom tepelnej energie je vzduch

 

Ako prebieha aktívne chladenie tepelným čerpadlom vzduch – voda:

Predstavme si dom nahriaty po viacerých horúcich dňoch na 28 °C. Funkciou aktívneho chladenia dokážeme vychladiť o niekoľko stupňov. Systém síce neumožňuje nastavenie teploty, na ktorú chceme miestnosti vychladiť, ale môžeme teplotu v nich temperovať, tz. znížiť o niekoľko stupňov. Takto môžeme dosiahnuť napríklad príjemných 25 °C:

      1. reverzibilný ventil na tepelnom čerpadle otočí systém z vykurovania na chladenie,
      2. kompresor stlačí chladivo, zvýši jeho tlak a teplotu,
      3. chladivo prúdi k vonkajšiemu výparníku, teplo je odovzdané prostrediu,
      4. expanzným ventilom je chladivo vstreknuté do vnútorného výparníka, kde zníži svoju teplotu a zmení skupenstvo (spôsobí to prudká zmena tlaku), vychladená vykurovacia voda ďalej prúdi do podlahovky, ktorú vychladí,
      5. od podlahovky sa ochladí celý interiér.

 

 

 

Tepelné čerpadlo s chladením je multifunkčným zariadením, ktorým môžete vyriešiť otázku vykurovania, ohrevu teplej vody a tiež chladenia a pritom ušetriť. Takéto tepelné čerpadlá máme aj v našej ponuke. Od začiatku roka 2019 tu bude možnosť získať dotáciu na tepelné čerpadlo až do 3700 €. V prípade otázok alebo vypracovania cenovej ponuky nás neváhajte kontaktovať.

 

 

 

 

 

 

Pri písaní článku sme sa inšpirovali aj :
Chlazení tepelným čerpadlem
Aktívne a pasívne chladenie pomocou tepelného čerpadla

SHARE

Leave a reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.