Ako zmäkčiť tvrdú vodu? Overené riešenie pre domácnosti

Vedeli ste, že už 3 mm vodného kameňa dokážu znížiť  výkonnosť práčky až o 20 %? Tým sa predlžuje ohrev vody a zvyšuje sa spotreba elektrickej energie. Takto podobne je to aj s ostatnými domácimi spotrebičmi. Mnoho domácností ma tvrdú vodu a preto neustále bojujú s tvorbou vodného kameňa.  A s najväčšou pravdepodobnosťou to sužuje aj Vás. Na území Prešovského okresu je stupeň tvrdosti vody v rozmedzí od 18 do 25 °dH (nemecký stupeň). Ideálnou pre domácnosť je pritom mäkká voda v rozmedzí  od 4 do 8 °dH.

 

 

Problémy v domácnosti spôsobené tvrdou vodou

Najčastejším problémom spojeným s tvrdou vodou užívanou v domácnosti je už spomínaná tvorba vodného kameňa. Týka sa to ako starších, tak i nových domov. Pri novostavbách obzvlášť zamrzí, ak vodný kameň rýchlo zničí dojem z krásnej novej kúpeľne či poškodí práve kúpené spotrebiče. Tento neželaný hosť sa usadzuje v práčkach, žehličkách, kanviciach, bojleroch, na vodovodných batériách, v sprchovacích kútoch, vo vani, v kúrení, vo WC, dokonca aj na sklenenom riade. Vašim domácim spotrebičom sa následkom pôsobenia vodného kameňa skracuje životnosť a tiež sa zvyšujú náklady na ohrev teplej vody. Vodný kameň je dobrý izolant a zabraňuje ohrevu vody. Tým sa preťažujú ohrievacie špirály a zvyšuje sa spotreba elektrickej energie. Tvrdá voda negatívne vplýva aj na pracie prášky, ktorých účinok klesá. Aby bolo prádlo dokonale vypraté a bez škvŕn je do prania potrebné pridať až o 50 % viac pracieho prášku. Vodný kameň sa vo veľkom vytvára i v priamoohrevných zásobníkoch (tzv. bojleroch), ale aj nepriamoohrevných zásobníkoch TUV. Voda sa z tohto prostredia dostáva do celého systému a slúži nám na pitie.

 

Ako vyriešiť tento problém?  Na práčku, vaňu, sprchovací kút či umývadlo pomôže aj taký obyčajný ocot, sóda a kefa. Ale čo s miestami, kde sa nedostanete? Priemer potrubia sa pôsobením tvrdej vody a následným vytváraním vodného kameňa rokmi zmenšuje.  Čím je voda tvrdšia, tým väčšie nánosy vodného kameňa sa v potrubí nahromaďujú.

 

 

 

Tvrdá voda potrápi nie len domáce spotrebiče, ale aj každú jednu ženu  

Tvrdá voda negatívne vplýva aj na našu pokožku a vlasy. Pokožka, ktorá je dlhodobo vystavovaná umývaniu v tvrdej a chlórovanej vode sa stáva podráždenejšou a suchšou. Šampón pri umývaní vlasov pení menej a vy máte pocit, že ste si vlasy neumyli dostatočne. Vlasy umývaním v tvrdej vode strácajú svoj prirodzený lesk a majú sklon k lámavosti. Naopak, pri používaní mäkkej vody je pokožka jemnejšia, hydratovaná a vlasy zdravšie.

 

V roku 2017 výskumníci z King’s College v Londýne a Sheffieldskej univerzity skúmali vplyv tvrdej vody na pokožku. Podľa ich štúdie takáto voda pokožku dráždi a je tiež jedným z dôvodov vytvárania ekzému. Tvrdá voda obsahuje veľké množstvo iónov vápnika a horčíka, ktoré sa viažu na povrchovo aktívne látky, detergenty alebo hydratanty. Dochádza tu k obmedzeniu rozpustnosti, ktorého výsledkom je to, že na pokožke ostávajú nerozpustné aktívne látky, narúša sa jej vonkajšia bariéra a vzniká podráždenie. Ďalším problém je to, že pH kože, ktorá je zvyčajne kyslá sa pri styku so zásaditou vodou zvyšuje. Tým sa narúša ochranná funkcia kože a baktérie majú voľný prístup na povrch ľudského tela.

 

Čo vlastne rozumieme pod pojmom tvrdá voda?

Tvrdá voda obsahuje zvýšené hodnoty rozpustených minerálnych látok. Väčšinou ide o vápnik a horčík. Pod tvrdosťou vody teda rozumieme súčet obsahu vápnika a horčíka vo vode. Tvrdosť vody môže byť trvalá (spôsobujú ju najmä sírany) alebo prechodná (uhličitánová). Prechodná tvrdosť je dôvodom tvorby vodného kameňa v zariadeniach, ktoré sa dostávajú s tvrdou vodou do kontaktu. Celková tvrdosť vody sa prejavuje napríklad na umytom sklenenom pohári, na ktorom ostanú škvrny. Tvrdosť vody závisí od ročného obdobia a tiež typu pôdy.

 

 

Stupne tvrdosti vody :

 

 

 

 

 

Úprava tvrdej vody

Existuje viacero spôsobov zmäkčenia vody. Nie všetky však vyriešia problém tvrdej vody v domácnosti komplexne.

 

Čiastkové riešenia:

  • povarenie
  • destilácia
  • pridanie umývacej sódy

 

Komplexné riešenie:

  • inštalácia zmäkčovača, využitie iónovýmeny 

 

Jediným komplexným a skutočne efektívnym riešením úpravy vody je práve inštalácia zmäkčovača, ktorý využíva technológiu výmeny iónov vápnika a ich nahrádzanie iónmi sodíka. Tvrdá voda sa prostredníctvom úpravovne vody zmení na mäkkú hneď, keď prejde špeciálnou vrstvou katexovej živice ukrytou vnútri zariadenia. Upravená voda je vhodná aj na pitie, keďže sa z nej neodstraňujú minerály. Odber elektrickej energie je pri inštalácii zmäkčovača minimálny. Po istom čase je potrebné dosypať do zmäkčovača tabletovú soľ.

 

 

9 najväčších výhod zmäkčenia vody pomocou inštalácie zmäkčovača

  • predĺženie životnosti kávovarov, kanvíc, práčok    
  • čistá a krásna sanita bez vodného kameňa
  • úspora elektrickej energie
  • zlepšený a úspornejší ohrev vody v zásobníku vody
  • neupchávanie perlátorov
  • zníženie spotreby pracích práškov, zmäkčovačov a čistiacich prostriedkov
  • bielizeň po vypraní jemnejšia a hebkejšia na dotyk
  • zlepšenie kvality vlasov a pokožky
  • prispieva k ochrane životného prostredia

 

 

 

 

 

 

Túto komplexnú úpravu vody, ktorá je veľmi obľúbená najmä v novostavbách rodinných domov nájdete aj v našej ponuke. Radi Vám zodpovieme na všetky otázky  o úprave vody a tiež  Vám pomôžeme s výberom správneho zariadenia.

 

 

 

 

 

 

 

Viac o úpravni vody z našej ponuky už čoskoro v pripravovanom článku.

 

 

Pri písaní článku sme sa inšpirovali aj:

 

Zdroje: http://www.bvsas.sk/sk/o-vode/kvalita-vody/aku-vodu-pijeme/tvrdost-vody.html
              http://www.greenpeace.org/slovakia/Global/slovakia/report/2006/7/hodnota-ph-a-tvrdos-vody.pdf
              https://www.jidonline.org/article/S0022-202X(17)32938-X/fulltext.

 

SHARE

Leave a reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.