Solárne kúrenie

 

Kto Vám dá dnes niečo zadarmo? Veľa takých sa nenájde.  Slnko svieti na každého bez rozdielu a nepýta za to nič. Ako to jednoducho a efektívne využiť?

Solárne kolektory slúžia na zachytávanie slnečného žiarenia a premieňajú ho na teplo. To sa dá využiť v lete na dohrievanie vody napr. v bazéne, alebo vo väčšej miere na kúrenie a ohrev vody. Vďaka tomu je možné využiť získanú energiu takmer zadarmo.

 

Slnečné kolektory poznáme:

ploché solárne kolektory Ploché-pracujú na podobnom princípe ako skleník. Výhodou je ich nižšia cena, no na druhej strane majú nižšiu účinnosť. Sú vhodnejšie na ohrev vody.
vákuové solárne kolektory Vákuové – s priamym prúdením alebo s tepelnými trubicami. Tento typ je drahší. Majú ale vyššiu energetickú účinnosť najmä v zime, ráno a večer, keď je slnko pod ostrým uhlom. Preto sú predurčené najmä na solárne kúrenie.

 

Každá investícia niečo stojí. Solárne panely majú životnosť 25 až 30 rokov. Je ťažké stanoviť presnú návratnosť, pretože tá závisí od viacerých faktorov. Slovenská legislatíva podporuje využívanie obnoviteľných zdrojov energie dotáciami. Tie určite odbremenia aspoň sčasti pri kúpe. Ak zohľadníme, že ceny klasických energií rastú stále rýchlejšie, návratnosť sa vďaka tomu skracuje výraznejšie.

Výhody

 • slnečná energia je dostupná pre každého a je nevyčerpateľná

 • úspory energie potrebnej na prípravu vody až do 70%

 • nízke prevádzkové náklady

 • dlhá životnosť

 • ekologicky čisté riešenie

Nevýhody

 • počiatočná investícia

 • nestabilnosť slnečného žiarenia

 • potreba doplnkového zdroja energie

Pred tým, ako kúpite solárne kolektory, si v prvom rade musíte ujasniť, na čo získanú energiu chcete využívať. Podstatná je aj cena slnečných kolektorov, ktorú ste ochotný zaplatiť. Určite zohľadnite aj počet osôb, ktoré pod Vašou strechou bývajú a vlastnosti stavby. Je mimoriadne dôležité navrhnúť systém, ktorý bude správne nadimenzovaný. Preto sa neváhajte obrátiť na odborníkov v obore, ktorí Vám navrhnú projekt šitý na mieru.

 

Často kladené otázky:

 • All
 • solarne-kolektory
Na čo myslieť pri kúpe solárnych kolektorov?

Pri kúpe solárnych kolektorov by ste mali zvážiť: - Slnečné žiarenie vo Vašej lokalite - Možné terénne alebo iné zatienenie - Kvalitu kúpenej technológie - Geografickú orientáciu inštalácie - Účel ohrevu - kúrenie, ohrev teplej vody alebo kombinácia

Aká je účinnosť solárnej techniky?

Účinnosť vyjadruje schopnosť využiť slnečnú energiu a premeniť ju na teplo. Moderné technológie použité v solaroch zaručujú maximálne 85%-nú účinnosť. Účinnosť závisí od viacerých faktorov, ako sú napr. kvalita produktu, pravidelná údržba, poveternostné podmienky a pod.

Kde môžu byť nainštalované slnečné kolektory?

Závisí to od typu. Spravidla je to na zemi, na rovnej a šikmej streche i kolmo na fasáde domu.

Aká má byť správna orientácia solárnych kolektorov?

Ideálne je orientovať panely na južnú stranu s maximálnymi odchýlkami do 30 stupňov so sklonom 20 až 60 stupňov.

Môže byť použitý starý zásobník?

Je to možné len v prípade bivalentného zásobníka. Znamená to, že má dve špirály, kde jedna je napojená na solárne potrubia a druhá na doplnkový zdroj ohrevu vody.

Je údržba náročná?

Solárne panely vyžadujú čistenie od prachu, špiny, piesku i snehu. V oblastiach, kde je silný vietor, vyžadujú dvojnásobné čistenie.

Zaujala Vás táto téma? Máte na nás otázky?

  Vaše meno

  Váš email

  Vaše telefónne číslo

  Miesto realizácie

  Predmet

  S čím Vám pomôžeme?