Kedy sa oplatí akumulačná nádrž?

 

Kúrite doma kotlom na tuhé palivo a nebaví Vás neustále prikladanie? Chcete predĺžiť životnosť zdroja tepla? Strácate pri kúrení nadbytočnú tepelnú energiu? Riešením je akumulačná nádrž.

 

Princíp akumulačnej nádrže

Akumulačné nádrže sa používajú na akumuláciu tepla. Fungujú na princípe zásobníka. Sú vhodné najmä pre kotly na tuhé palivo. Akumulačná nádrž si ukladá prebytok výkonu do zásoby. Bez nej by prebytočné teplo uniklo cez komín von. Akumulačka dokonca chráni podlahové kúrenie pred poškodením z vysokej teploty. Keď sa nádoba úplne „nabije“, kotol sa odstaví. Akumulačná nádrž sa stáva hlavným vykurovacím zdrojom. Nemusíte kontrolovať, či je kotol plný. Využívate energiu z akumulačnej nádoby. Po jej prečerpaní sa kotol zapne. Stačí priložiť raz do dňa. Niekedy menej. V priemere dokáže nádoba pri jednom zakúrení teplo akumulovať aj na viac ako 24 hodín. Zamedzuje vzniku tepelných strát. Nadbytočnú energiu uschová, kým sa znova využije.

Akumulácia je nutnosťou pri kombinácii viacerých zdrojov vykurovania. Typickým príkladom je kúrenie systémom kotol – solárne panely. Svoje opodstatnenie má aj pri tepelnom čerpadle. Chráni ho pred častým spínaním.

 

Akumulačné nádrže podstatne zvyšuju komfort kúrenia. Znižujú spotrebu, umožňujú efektívne využitie paliva, predĺžujú životnosť kotlov a tepelných čerpadiel.

 Výhody:

 • Menej časté prikladanie do kotla (napr. bez akumulačnej nádoby 5x do dňa, s nádobou raz)
 • Zvyšuje komfort kúrenia
 • Šetrí časAkumulačná nádrž Buderus Logalux PNR je skvelým doplnkom vo vykurovacím systéme s kotlami na tuhé palivo. Cena akumulacnej nádrže závisí od jej veľkosti.
 • Predlžuje životnosť (niekedy až 2-násobne)
 • Zabraňuje plytvaniu energie
 • Znižuje spotrebu paliva

 

Cena a potrebný objem akumulačnej nádoby

Výber vhodnej akumulačnej nádrže záleží od viacerých faktorov. Presne si stanovte, čo od svojho kúrenia požadujete a voľba bude jednoznačná. V konečnom dôsledku jej veľkosť je otázkou Vašich potrieb. Menšie sú určené pre tepelné čerpadlá (100l – 500l), veľké pre kotly na tuhé palivo (500l – 2000l). Cena akumulačných nádrží sa hýbe od cca 300 eur, rastie priamoúmerne s jej objemom, kvalitou a tepelnou izoláciou.

 


 

Zaujala Vás táto téma? Máte na nás otázky ?

  Vaše meno

  Váš email

  Vaše telefónne číslo

  Predmet

  S čím Vám pomôžeme?

  SHARE

  Leave a reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.