Slnko nám ponúka obnoviteľnú, bezrizikovú a čistú energiu ukrytú v jeho lúčoch. Je zdrojom energie, na ktorý sa môžeme spoľahnúť. V dnešnej dobe už dokážeme kvalitne využiť slnečnú energiu.

Akým spôsobom využiť slnečné žiarenie?

Slnečnú energiu je možné využiť dvoma spôsobmi:

– výroba tepla

– výroba elektrickej energie.

Na výrobu tepla používame fototermické panely (tzv. solárne). Získané teplo sa dá následne využiť napr. na ohrev bazéna, ohrev úžitkovej vody a pod.

Za pomoci fotovoltických panelov vyrábame zo slnečného žiarenia elektrickú energiu. Pre zaujímavosť, prvý fotovoltický článok bol vyrobený v USA v roku 1954.

Chcete sa dozvedieť viac? Aké výhody so sebou prináša fotovoltika?

Fotovoltika je metóda premeny slnečného žiarenia na jednosmerný prúd.

Používanie fotovoltiky so sebou prináša mnoho nesporných výhod:

– zníženie energetickej závislosti používateľa

– zefektívnenie využitia už existujúcich stavieb

–  nemá negatívny vplyv na životné prostredie

–  nespôsobuje žiaden hluk

– Slnko je zadarmo

– nízke prevádzkové náklady

– jednoduchá obsluha

– nízka poruchovosť

– bez nárokov na pôdu

– dlhá životnosť.

Fotovoltické panely sa najčastejšie umiestňujú na strechy a fasády budov. Samozrejme, uloženie na zem nie je vylúčené.

Vydrží fotovoltika zlé počasie?

Mnohí záujemcovia o fotovoltiku majú obavy, či panely vydržia zlé počasie, ako sú napr. krúpy. Bez obáv, panely sú testované a navrhnuté tak, aby vydržali aj zhoršené poveternostné podmienky.

Delenie fotovoltických systémov:

ON grid systém – pre elektrifikované stavby. Zariadenie je pripojené do distribučnej sústavy.

Tento systém znižuje náklady na energie. V prípade výpadku siete sa ale vypne aj fotovoltické zariadenie.

OFF grid systém – stretnúť sa môžeme aj s pojmom ostrovný systém. Drahší ako on grid systém. Využíva sa tam, kde nie je možné pripojiť stavbu do verejnej elektrickej siete. V tomto prípade sa získaná energia ukladá v batériách.

Záujemcov niekedy odradia počiatočné náklady na zriadenie vlastnej fotovoltickej elektrárne.  Netreba zabúdať, že aj na fotovoltické zariadenia je možné využiť dotácie.

Maximálnu výšku dotácií sa dozviete aj v otázkach pod článkom.  Ak sa rozhodnete pre vlastné fotovoltickú elektráreň, nezabudnite ich využiť.

 

Často kladené otázky

  • All
  • fotovoltika
Aká je návratnosť pri používaní fotovoltickej elektrárne?

Návratnosť investície pri správne navrhnutom riešení fotovoltickej elektrárne pre domácnosti pri využití dotácií predstavuje približne 7-12 rokov.

Aká je životnosť pri používaní fotovoltickej elektrárne?

Životnosť fotovoltickej elektrárne pri kvalitnej zostave je 22-25 rokov.

V ktorých mesiacoch má fotovoltická elektráreň najvyššiu účinnosť?

Využívať slnečnú energiu je možné počas celého roka. Ale nie po celý rok má fotovoltická elektráreň rovnaký výkon. Najvyšší výkon má počas letného obdobia, presnejšie v mesiacoch máj, jún, júl.

Akú najvyššiu možnú dotáciu je možné získať?

Maximálne hodnoty možnej dotácie sú nasledovné: 1 200 € na 1 kW inštalovaného výkonu fotovoltických panelov pri inštaláciách s celkovým výkonom nepresahujúcim 1 kW a bonus za akumuláciu elektriny, 1 200 € a 900 € na 1 kW inštalovaného výkonu fotovoltických panelov presahujúceho 1 kW inštalovaného výkonu pri inštaláciách s celkovým výkonom nad 1 kW; maximálna výška podpory je 2 550 € na inštaláciu a bonus za akumuláciu elektriny.

Je na umiestnenie fotovoltických panelov vhodné celé územie Slovenska?

Áno, na umiestnenie fotovoltických panelov je vhodné celé územie Slovenska, úplne najlepšie podmienky sú však na juhu Slovenska.

Je možné pomocou fotovoltiky vyrobiť teplú vodu?

Áno, fotovoltickú elektráreň je možné využiť aj na prikurovanie či ohrev teplej vody.

Na čo dbať pri výstavbe nového domu, ak uvažujete o fotovoltickej elektrárni?

Ak máte v pláne zadovážiť si vlastnú fotovoltickú elektráreň, je vhodné dbať na juhozápadnú orientáciu strechy, sklon strechy 30 ° - 40 °, eliminovanie tieniacich prvkov, statiku strechy

[biginfobox color="#d80003" textcolor="#ffffff" href="https://kureniepresov.sk/fotovoltaika/pripojenie-fotovoltickeho-systemu-krok-za-krokom-2/" button_title="MANUÁL"]Pripravili sme pre Vás manuál pripojenia fotovoltického systému do distribučnej siete podľa požiadaviek Východoslovenskej distribučnej, a.s. . [/biginfobox]
[biginfobox color="#d80003" textcolor="#ffffff" href="https://kureniepresov.sk/kontakt/" button_title="KONTAKT"]Potrebujete poradiť či sú obnoviteľné zdroje vhodné aj pre Vás? Chcete vedieť koľko ušetríte? S návrhom ako aj inštaláciou OZE máme veľké skúsenosti. Obráťte sa na nás a radi Vám pomôžeme. [/biginfobox]