V poslednýchKlimatizácia do horúčav rokoch si musíme zvykať na extrémy v počasí. Zimy sú chladnejšie, naopak vysoké teploty v lete na nevydržanie.

Klimatizácia je čoraz častejšou súčasťou našich obydlí. Je si z čoho vyberať. Výrobcovia ponúkajú rôzne modely, špičkovú kvalitu, aj lacnejšie alternatívy.

Klasické klimatizácie sa skladajú z vnútornej jednotky, ktorá ventilátorom odsáva teplý vzduch z miestnosti. Jednotky sú prepojené izolovaným medeným potrubím, kde chladivo odoberá teplo zo vzduchu, oteplí sa a vo výparníku vyparí. Tento proces z výparníka odoberie teplo a vzniká chlad. Vo vonkajšej jednotke je chladivo stlačené kondenzátorom. Tam sa mení na kvapalinu. Znovu sa ochladí tak, že odovzdá teplo vonkajšiemu vzduchu. Takto prebieha chladenie.

 

KlimatizáciaStaršie alebo lacnejšie klimatizačné zariadenia fungujú na princípe vypnúť/zapnúť. Novšie obsahujú invertor, ktorý reguluje výkon jednotky. Šetrí zariadenie a zabezpečuje stabilnú teplotu. Tieto klimatizácie majú až o 40% nižšiu spotrebu. Priaznivo pôsobia na výkonnosť, zdravie a pohodlie človeka.

 

Nové modely klimatizácie okrem chladenia dokážu:

 1. čistiť vzduch – od prachu, peľu a srsti zvierat
 2. odvlhčovať a osviežovať
 3. vykurovať
 4. vetrať miestnosť

 

Klimatizácia Vitoclima 300-SĎalším systémovým riešením je stropné chladenie alebo stenové chladenie. Stenové chladenie je menej efektívne ako stropné chladenie. Je ho však možné využiť v zimných mesiacoch na vykurovanie. Využíva rovnaký princíp ako podlahové kúrenie. Nedochádza k prúdeniu vzduchu a k prašnosti, preto je pre človeka zdravšie. Investícia je nákladnejšia a vyžaduje rozsiahlejšie zásahy do interiéru ako pri klasickom chladení prúdiacim vzduchom. Je to však najkomfortnejšie a najzdravšie riešenie dostupné na trhu.

Pri správne navrhnutej klíme:

 • teplota nepresiahne rozdiel 6 – 8°C od vonkajšieho prostredia
 • neprúdi vzduch do pobytovej zóny človeka

 

 

Zle nastavená klíma môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Bolesti hlavy, podchladenie, pálenie očí, oslabenie imunitného systému. Podceňovanie odborného poradenstva sa môže vypomstiť. V oblasti chladenia ponúkame kvalitnú techniku s kompletnou montážou a servisom. Navrhnuté riešenie odborníkom na mieru zníži riziko nepriaznivých účinkov a drahej prevádzky.

Často kladené otázky:

 • All
 • chladenie
Na čo si dať pozor pri kúpe?

Na trhu je možné nájsť ochladzovače, ktoré sa "tvária" ako mobilné klimatizácie. Sú však nadmerne hlučné a maximálne zvlhčujú vzduch, čo spôsobuje zdravotné problémy. Pri kúpe je potrebné sledovať či zariadenie má v technických parametroch udané chladivo (R410A alebo R407C) a chladiaci výkon 2,5-3,5kW. Nemá obsahovať objem nádrže.

Aký zdroj chladu pri stenovom chladení môžem využiť?

Existujú dva spôsoby, a to tepelné čerpadlo (prípadne čiler), alebo voda zo studne

Stropné chladenie či klasická klimatizácia? Čo je výhodnejšie?

Zo zdravotného hľadiska je lepším riešením stropné chladenie. V tomto prípade je nákladnejšia prvotná investícia. Na druhej strane prevádzkové náklady sú až o 30-40% nižšie ako pri klasických klimatizáciách.

Nebudú sa mi rosiť steny pri stenovom chladení?

K roseniu rúrok v stenách nedôjde kým teplota steny nie je nižšia ako 19°C. Táto teplota stačí na to, aby chladné steny pohltili vyžiarené teplo z okolitých predmetov.

Ako často je potrebné robiť čistenie?

Klimatizácia sa svojou prevádzkou postupne znečisťuje. Preto je nevyhnutné pravidelné čistenie. Každá klasická klimatizácia obsahuje filter, ktorý zachytáva nečistoty v podobe prachu, peľu a pod. Jeho údržba spočíva v umytí mydlovou vodou niekoľkokrát do roka. Kompletný servis klimatizačnej jednotky je potrebné robiť minimálne raz za rok.

Zaujala Vás táto téma? Máte na nás otázky?

  Vaše meno

  Váš email

  Vaše telefónne číslo

  Miesto realizácie

  Predmet

  S čím Vám pomôžeme?