Ekonomický vývoj Vás núti šetriť aj na teple. To je hlavný dôvod, prečo sa do kotolní vracia drevo.
Výhodu, ktorú majú kotly na tuhé palivo, oproti iným zdrojom tepla, je nižšia cena pri jeho obstaraní. Úsporu nákladov prináša aj jeho prevádzkovanie, pretože drevo je v súčasnosti najlacnejším a dostupným palivom.
Správny výber kotla je veľmi dôležitý kvôli nízkym prevádzkovým nákladom. Lacná prevádzka sa dá dosiahnuť správnym návrhom zariadenia kotolne. Kombinácia kotla na tuhé palivo s akumulačnou nádržou maximalizuje úspory a hlavne pohodlie kúrenia. Viac k tejto téme nájdete v článku “Kedy sa oplatí akumulačná nádrž?”
Pri takomto rozhodnutí sú rady odborníka z oblasti vykurovania “na nezaplatenie”. Pomôžu Vám zorientovať sa a zabránia chybnému rozhodnutiu, ktoré by ste mohli draho zaplatiť neefektívnou prevádzkou.
Kotly na tuhé palivo používajú:
- drevnú masu
- kusové drevo – najdostupnejšie palivo
- energetickú štiepku – najlacnejší zdroj tepla a jeho využitie v kotloch je porovnateľné s plynovými kotlami
- drevené brikety a pelety – vysoká výhrevnosť, automatické dávkovanie peliet
Biomasa sa z hľadiska ekológie považuje za neutrálne palivo. Pri jej spaľovaní sa uvoľňuje len toľko CO2, koľko rastlina za svojho rastu prijala. Navyše popol z dreva obsahuje vzácne minerálne látky. Vďaka tomu je možné ho využiť ako výživné a ekologické hnojivo v záhradkách. Preto sú kotly na biomasu obľúbené.
Kotly na tuhé palivá vyžadujú prácu v podobe ručného prikladania a odstraňovania popola. Výrobcovia však prišli s riešením. Dnes si môžete vybrať z ponuky kotly s automatizovaným dokladaním (kotly na štiepku, kotly na pelety). Pri kusovom dreve sa ručnému prikladaniu nevyhneme.
Najmodernejšie kotly na drevo sa líšia od klasických piecok svojou konštrukciou a spôsobom spracovania paliva – tzv. pyrolýzou. Vysokou teplotou sa drevo mení na plyn, tzv. splyňovanie, čím sa dosiahne vyššia účinnosť a lepšie využitie energie, ktoré nám príroda vložila do dreva. Priemerná účinnosť kotlov na tuhé palivá je 80-90%. Ekologické kotly na drevenú štiepku alebo alternatívne pelety dosahujú účinnosť nad 90%.
Platí čím vyššia účinnosť, tým nižšia spotreba paliva.
Výhody
Nevýhody
dosiahnem nízke obstarávacie a prevádzkové náklady
nie som závislý od plynovej prípojky
jednoduchá obsluha
okrem palivového dreva viem spáliť aj odpadovú masu (väčšinou pri rodinných domoch)
nutná pravidelná obsluha
potrebné časté čistenie komínov
vysoká prašnosť - samostatná kotolňa
nutnosť skladových priestorov na palivo (drevo, drevné brikety, pelety, štiepka, uhlie)
potreba ľudskej práce
V rámci produktu "Kúrenie šité na mieru" realizujeme:
určenie správneho výkonu kotla
úpravy kúrenárskych rozvodov a výmenu radiátorov
efektívnu konštrukciu vybavenia kotolne
šetrný riadiaci systém
uvedenie do prevádzky a zaškolenie
prehliadky a revízie kotlov, revízie komínov
Často kladené otázky:
Koľko dreva na zimu spotrebuje kotol?
Spotreba závisí od výkonu kotla a nárokov na teplo. Ak nám zašlete parametre Vášho domu, spotrebu a náklady na palivo Vám vypočítame.
Môže drevokotol vymeniť a nainštalovať hocaký kúrenár
Môže, ale iba odborný návrh zabezpečí úsporou na palive až do 35%. Nesprávne navrhnuté riešenie Vás bude pri prevádzke ako užívateľa stáť veľa ľudskej práce.
Akú vlhkosť drevo do drevosplyňovacieho kotla?
Vlhkosť dreva výrazne ovplyvňuje nielen jeho výhrevnosť, ale aj životnosť kotla. Aby mohol kotol efektívne pracovať, drevo by malo byť tvrdé s vlhkosťou do 20%.
Aké vlastnosti by malo mať drevo do kotla?
Čerstvé drevo horí zle, má nízku účinnosť a silno dymí. To vedie k vyššej spotrebe a výraznému skráteniu živostnosti kotla. Vlhkosť by teda nemala presiahnuť 20%. Tvrdé drevo horí dlhšie, mäkké zas kratšie. Rozmery spaľovaného dreva závisia od veľkosti spaľovanej komory. Platí však čím väčšia plocha dreva, tým sa splyňuje pomalšie.
Aká dlhá je životnosť kotla?
Pri správnom návrhu, dobrom palive, kvalitnom dreve a šikovnej obsluhe Vám môže kotol slúžiť aj 17 rokov.
Ako často je nutné čistiť kotol?
Závisí to od kvality a vlhkosti paliva. Popolník vysypávame vždy pred jeho úplným zaplnením. Spôsob čistenia je závislý od konštrukcie a spravidla ju stanovuje vždy výrobca. Pyrolytické kotly vyžadujú vyššiu pozornosť.
Aké palivo je do drevokotlov najvhodnejšie?
Všetky druhy tvrdého a suchého, najlepšie 2-ročného dreva.