Máte doma kotol či komín? Viete aké sú Vaše povinnosti?

Tohtoročné horúčavy sú už nenávratne preč. Kto nestihol využiť leto na povinné pravidelné prehliadky plynových zariadení a komínov, je najvyšší čas. Koho každého sa táto povinnosť týka?

 

Najvhodnejšie obdobie pre kontrolu a čistenie komínov a kotlov je nepochybne leto. Väčšina ľudí si však tieto povinnosti statočne odkladá, až kým nebudú chcieť začať opäť kúriť. Čím dlhšie čakajú, tým je potom väčší problém nájsť servisného technika, ktorý si nájde čas. Taktiež s rastom záujmu, rastú aj ceny týchto služieb. Vykurovacia sezóna sa blíži a tak netreba nič nechávať na poslednú chvíľu. Koho sa revízie týkajú? Revízie kotlov a komínov sú pri rodinných domoch v SR povinné. Upravuje ich Zbierka zákonov č. 314/2012 a 508/2009.

 

Revízie kotlov:Revízie kotlov a komínov sú pri rodinných domoch povinné. Ak ste ešte nesplnili svoju zákonnú povinnosť, nestrácajte čas. Ceny revízií kotlov sú teraz výhodné.

Povinné pravidelné revízie kotlov: plynové kotly, plynové kachle, gamatky, plynové ohrievače vody, plynové sporáky Pre všetky spomenuté zariadenia do výkonu 500kW je potrebné vykonať odbornú prehliadku a údržbu raz ročne. Navyše je povinná každé 3 roky odborná skúška. Aj odbornú prehliadku (tzv. revíziu) ako aj odbornú skúšku vykonáva revízny technik.

 

Niektorí výrobcovia kotlov ponúkajú predĺženú záruku na svoje produkty (napr. 5 rokov). Tá je podmienená len ak servisný technik prehliadne plynový kotol raz ročne. Všetko, čo by mala obsahovať servisná prehliadka, nájdete v našom článku “Servis kotlov”

 

Cena odbornej prehliadky kotla: Cena sa pohybuje od 30 do 80 eur. Závisí od typu, značky kotla a miery znečistenia.

 

 

Revízie komínov:

Povinné pravidelné revízie   komínov napojené na: Prehliadka
Kotly na tuhé palivá alebo spotrebiče na kvapalné palivá 1 x 4 mesiace
Plynové kotly (komín bez vložky) 1 x 6 mesiacov
Plynové kotly (komín s vložkou) 1 x rok
Komín v občasne užívaných stavbách 1 x 2 roky

 

Ľudia sú často nezodpovední a neberú tieto nariadenia vážne. Aké dôsledky môže mať ich konanie?

 • Postupné zanesenie komína
 • Úplné upchatie komína

 

Nečistoty, ktoré sa počas vykurovacej sezóny do kotla dostanú, môžu po zaschnutí začať horieť. Pri upchatí komína môže dôjsť až k priotráveniu spalinami. Takmer polovica vzniknutých požiarov v rodinných domoch vzniká kvôli nevyhovujúcemu stavu dymovodov a komínov. V takých prípadoch nepomôže ani poistenie, keďže nie je splnená zákonná povinnosť zo strany majiteľa.

 

“Väčšina zákazníkov zvykne volať pred vykurovacou sezónou. Ďalšou skupinou sú zákazníci, ktorí sa ovzú až keď vidia v správach, že niekde vznikol požiar práve kvôli zanedbanému čisteniu komína. Mali sme už aj prípad, keď zákazník chcel po požiari dodatočne vystaviť potvrdenie o vyčistení komína pre poisťovňu. Samozrejme, že to nebolo možné”, tvrdí skúsený kominár Stanislav Štec z Komín servis.

 

Cena čistenia komína vyjde na 5 – 50 eur, v závislosti od výšky, typu a priemeru komína. Ak sa čistenie zanedbáva a nerobí pravidelne, cena sa môže navýšiť. “Štandardná cena za čistenie je 15 eur. Cena revíznej správy je cca 20 eur. Najčastejšie sa čistia komíny na drevo, napr. napojené na krby, piecky, respektíve kotly na tuhé palivo”, vysvetľuje S. Štec.

Revízie kotlov aj revízie komínov majú svoj význam. Pri kotloch predlžujú životnosť a znižujú spotrebu pri kúrení a ohreve vody. Pri komínoch môžu zas revízie predísť veľkým škodám. Ak ste tohto roku ešte nesplnili svoju povinnosť, mali by ste to v čo najkratšej dobe napraviť.

 


 

Máte otázku ?

  Vaše meno

  Váš email

  Vaše telefónne číslo

  Predmet

  S čím Vám pomôžeme?

  SHARE

  Leave a reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.