Podlahové kúrenie

Tento spôsob vykurovania je stále populárnejší – dnes sa používa už asi v 50-tich percentách nových budov. Nie je to prekvapujúce, pretože oproti tradičnému kúreniu radiátormi (radiátorové kúrenie) ponúka mnoho výhod.

Podlahové vykurovanie používa pri prietoku nízku teplotu vody. Kým ten tradičný vyžaduje obvykle výstupnú teplotu z kotla do 70°C, teplovodné podlahové vykurovanie pracuje s teplotami prietoku okolo 35°C. Správna kombinácia materiálov, zariadení a vhodná montáž zabezpečí najlacnejšiu prevádzku, ktorá je zároveň šetrná k životnému prostrediu. Pre tento spôsob kúrenia je obzvlášť vhodný ako tepelný zdroj tepelné čerpadlo, solárny kolektor alebo kondenzačný kotol. Existujú dva druhy pokládky teplovodného podlahového kúrenia. Suchý systém je vhodnejší pre tých, ktorí sa s podlahovkou ponáhľajú, resp. ak sú obmedzení výškou podlahy. Mokrý systém je obľúbenejší a aj častejšie využívaný najmä vďaka svojej cene. Alternatívou k teplovodnému podlahovému kúreniu môže byť podlahové elektrické kúrenie.

Ďalšou výhodou je, že pri interiérovom dizajne nebudete obmedzený pevne nainštalovanými radiátormi. Na podlahu môžete použiť rôzne materiály ako je prírodný kameň, drevo, dlažba, laminát a dokonca aj koberce. Musíte však zabezpečiť, aby boli podlahové krytiny schválené pre použitie v tomto prípade .

Prečo podlahové kúrenie? Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa rozhodnúť pre tento typ vykurovacieho systému, by malo byť Vaše zdravie. Vďaka rovnomernému rozloženiu tepla v miestnosti nevznikajú teplotné rozdiely a odstraňuje sa efekt tepelných zón. Týmto spôsobom nevznikajú studené miesta, kde sa potom hromadí vlhkosť a v horšom prípade dochádza k vzniku a rastu plesní. Navyše sa v tomto prípade v menšej miere víri vzduch, takže v miestnosti cirkuluje menej alergénov. Túto výhodu iste ocenia alergici. Viac výhod oproti radiátorom nájdete v našom článku “Podlahové kúrenie vs radiátory“.

Cena podlahového kúrenia je mierne vyššia, prevádzkové náklady sú naopak až o 30 % nižšie, čo Vám prinesie návratnosť investície už do 3 rokov.

Prečo podlahové vykurovanie?Podlahové rúry

>> lebo chcem ušetriť oproti radiátorom 25-30% nákladov na prevádzku

>> lebo chcem zdravo žiť

>> lebo chcem mať nehlučné kúrenie

>> lebo nechcem behať v papučiach

>> lebo deti sa najradšej hrajú na podlahe

Ľudia sa často stretávajú s predsudkami o podlahovom kúrení, ktoré ich od tejto voľby odrádzajú. Prečítajte si najväčšie Mýty o podlahovke.

 

V tejto oblasti realizujeme:

  • Návrh vykurovacieho systému v zmysle balíčka "Kúrenie šité na mieru"

  • Projektovanie a montáž kúrenia, plyn, regulácia

  • Najlepší pomer kvality a ceny

  • Dodávku a montáž kotla, tepelného čerpadla a iných zdrojov tepla

  • Dodávku a montáž riadiaceho systému

  • Dodávku materiálov

  • Montáž kúrenia, rozvod plynu a rozvod vody

  • Uvedenie do prevádzky a zaučenie obsluhy

  • Servis kotlov, tepelných čerpadiel

  • Pravidelné prehliadky a údržba vykurovacieho systému

  • Revízie kotlov, plynu, elektro, revízie komínov

Často kladené otázky:

  • All
  • podlahove-kurenie
Aká podlaha je vhodná na podlahové kúrenie?

Existujú vhodné a menej vhodné materiály na použitie. Výrobcovia sa museli prispôsobiť potrebám trhu a svoje podlahové krytiny prispôsobujú požiadavkám na ich tepelný odpor. Použiť sa dá v podstate každá krytina, ktorá spĺňa požiadavku na tepelný odpor nižší ako 0,15 m2K/W. Netreba zabudnúť, že použitím drevenej podlahy a koberca sa tepelný odpor zvyšuje – sčítava sa.

Aká hrúbka poteru pre podlahové vykurovanie?

Požiadavky jednotlivých výrobcov podlahových systémov sú rôzne. Pri sadrovom (anhydridovom) potere je hrúbka cca 55 mm, pri betóne od 65 do 75 mm.

Musím použiť systémovú dosku?

V zásade nie, ale toto riešenie je ideálne. Rýchla a presná montáž (trubka je pevne uložená), nedochádza k zmene modulu (vzdialenosť medzi trubkami) a zamedzí sa vzniku chladných miest. Najdôležitejšie je, že trubka neleží priamo na podklade, je vo vzduchu a dochádza k jej ideálnemu obtečeniu poterom. Nevzniknú tak vzduchové dutiny, ktoré pôsobia ako izolant a zamedzujú kvalitnému odovzdávaniu tepla trubkou. Jednotlivé systémové dosky pre podlahové kúrenie sa prekrývajú a nedochádza k zatečeniu poteru a vzniku tzv. tepelných mostov.

Je podlahový vykurovací systém hlučný?

Nie. Je tichý, pretože rýchlosť prúdenia v ňom je nižšia ako v radiátorom kúrení. Nie je však vhodné umiestňovať rozdeľovač v spálni.

Musí poter obsahovať plastifikátor?

Plastifikátor zadržiava v potere potrebné množstvo vody, prípadne vytláča z betónového poteru vzduchové póry, čo zlepšuje prestup tepla a zvýšenie výkonu podlahy.

Je rozdeľovač v tomto systéme vykurovania taký dôležitý?

Áno. Šetriť na rozdeľovači znamená šetriť na nesprávnom mieste. Rozdeľovač musí mať čo najhrubšiu stenu, regulačné prvky musia byť kvalitne prevedené. Neodporúča sa používať rozdeľovače bez plynulej regulácie a kontroly prietoku. Niet horšej veci, ako nemožnosť kvalitne vyregulovať celý systém.

Zvyšuje sa pri tomto type kúrenia prašnosť v miestnosti?

Áno, za predpokladu že sa v prostredí nachádza zvýšené množstvo prachu a teplota podlahy je vyššia ako 35°C. Vtedy sa mení spôsob kúrenia podlahou zo sálavého na konvenčný, t. z. že začína kúriť ako klasický radiátor. Správne navrhnutie, montáž a nastavenia tomuto javu predchádzajú.

Aká je životnosť?

Správny návrh, odborná inštalácia a použitie kvalitných materiálov zabezpečia „kúrenie na celý život“. Toto kúrenie je „bezúdržbové“. Kontrolovať je potrebné iba rozdeľovače.

Aký zdroj tepla je najvhodnejší?

Pokiaľ je vo Vašom domove zemný plyn, najvhodnejším zdrojom je kondenzačný kotol. Vhodné sú kotly, ktoré regulujú svoj výkon v čo najväčšom rozpätí (hlavne spodný výkon by mal byť čo najnižší). Vynikajúcim tepelným zdrojom je tepelné čerpadlo. Pri vhodnom zapojení sa nemusíte báť ani kotla na drevo či biomasu. Pri výbere tepelného zdroja sa neodporúča dať „na radu známeho“ ale skutočne vyhľadať odborníka so skúsenosťami.

Ako rozmraziť chodník alebo vjazd do garáže?

Jednoducho – podlahovým kúrením. Rozdiel je, že v danej vetve podlahového systému sa použije glykolová nemrznúca zmes.

Chcem ušetriť, môžem si podlahový polystyrén položiť sám?

Môžete, ale jedine v prípade, že dokážete polystyrén položiť do roviny! Maximálna odchýlka v rovine je 5mm. Musíte potom disponovať polystyrénom rôznych hrúbok, aby ste túto rovinu dosiahli. Ukladanie polystyrénu je pre správnu funkčnosť jedna z najdôležitejších činnosti. Dobrý kúrenár pri podlahovom kúrení venuje kladeniu polystyrénu alebo systémovej dosky najväčšiu pozornosť - dobre vie prečo.

Prečo musí byť polystyrén v rovine?

Musíme si uvedomiť , že poter nám síce vytvorí rovinu, ale trubky ležia na polystyréne. Ak sme pred tým nemali rovný EPS a zaliali sme ho betónom alebo sadrovým poterom, môžu byť trubky vykurovania na niektorých miestach zaliate aj o 5cm viac ako na miestach iných. Vznikajú potom neodstrániteľné chyby ako sú chladné miesta, neskoré nábehy a zvýšená spotreba paliva. To isté platí aj pre systémovú dosku.

Zaujala Vás táto téma? Máte na nás otázky?

    Vaše meno

    Váš email

    Vaše telefónne číslo

    Miesto realizácie

    Predmet

    S čím Vám pomôžeme?