Podlahové kúrenie ešte úspornejšie

Kúriť stále v celom dome rovnako nie je práve ideálnou voľbou pre Vaše účty. Najmä ak sa v tých izbách nik nenachádza. Vykurovací systém s radiátormi sa dá ľahko zregulovať. Slúžia na to termostatické hlavice. Ako je to ale pri podlahovom kúrení?

 

Podlahové kúrenie zvyšuje komfort bývania a znižuje náklady na vykurovanie domov či bytov. Kvalitne navrhnutá podlahovka zabezpečí rovnomerné rozloženie teplôt v každej miestnosti. Ale čo ak nie je potrebné vykúriť všetky miestnosti stále rovnako? Pomerne jednoduchým riešením je zónová regulácia podlahového kúrenia.

 

Ako to funguje?

Pri použití zónovej regulácie je vykurovací systém rozdelený do niekoľkých zón. Každá zóna má vlastný termostat, na ktorom je možné nastaviť požadovanú teplotu miestnosti. Čím viac zón, tým vyššia kontrola nad teplotou a tepelným komfortom v dome. Doplnením systému kúrenia o termostaty do rôznych miestností, dochádza aj ku zníženiu spotreby energie. Zónovú reguláciu je ideálne použiť pri stále populárnejšom doplnkovom kúrení krbom

Zonova regulacia

Výhody zónovej regulácie:

Účinnosť – Pri bežnom rodinnom dome sa aplikáciou zónovej regulácie môže ušetriť 2 – 4% celkových ročných nákladov. Niektoré zdroje uvádzajú úspory vo výške až 30% z celkových nákladov na kúrenie. Tieto čísla sú však reálne len v niektorých prípadoch. Vysoké úspory sa týkajú najmä kancelárskych a priemyselných budov v závislosti od typu a charakteru stavieb.

Napr: Zónovou reguláciou sa dokážu vypínať tie časti kúrenia, ktoré sa nepoužívajú v poobedňajších hodinách alebo počas víkendov. Vďaka „zónovke“ sa môžu znižovať teploty v jednotlivých častiach budovy (chodby, kancelárie a pod).

 

Ovládanie – rozdelenie domu na viaceré zóny umožní perfektne uspokojiť odlišné potreby na teplo v jednotlivých izbách. Regulovanie je skutočne užívateľsky nenáročné a zvládne ho každý.

 

Komfort – Zvýšenie pohodlia pri bývaní je na nezaplatenie. Zónová regulácia dokáže zvýšiť tepelný komfort pri podlahovom kúrení na maximálnu možnú úroveň. Kto vyhľadáva absolútne pohodlie, podlahové kúrenie so zónovou reguláciou sa stáva samozrejmosťou. Práve jednoduchosť a pocit pohody je tým najväčším dôvodom prečo majitelia domov siahajú po tomto riešení.

 

Prečo zvoliť zónovú reguláciu?

 1. Niekedy dochádza ku získaniu tepla aj inak než podlahovým kúrením. Či už ide o teplo z varenia, slnečné či iné tepelné zisky, počas dňa zvykne dochádzať k prekurovaniu miestností.
  Napr. ak sa slnko oprie na jednu stranu domu, slnečné zisky dokážu citeľne zvýšiť teplotu v miestnostiach. Dôsledkom je zbytočné prekurovanie slnečnej strany, pričom v izbách v severnej strane domu môže byť až o niekoľko stupňov chladnejšie.
 2. Opačným príkladom je, ak je podlahové kúrenie zapnuté a vykurujú sa aj miestnosti, kde sa momentálne nik nenachádza. Spálňu, pracovňu či niektoré iné miestnosti bežne nie je potrebné vykurovať počas celého dňa. Odpoveďou na tento problém je práve zónová regulácia.

 


 

Zaujala Vás táto téma? Máte na nás otázky ?

  Vaše meno

  Váš email

  Vaše telefónne číslo

  Predmet

  S čím Vám pomôžeme?

  SHARE

  Leave a reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.