Najčastejšie problémy s krbom

Medzi najčastejšie problémy pri kúrení krbom je čierne sklo a nadmerné dymenie do miestnosti. Tento problém trápi spočiatku asi každého, kto si krb kúpil. Ako sa týmto problémom vyhnúť? Je to vôbec možné?

 

Hnedý povlak na celom skle, ktorý sa zhoršuje po každom zakúrení až pokiaľ oheň v krbe vôbec nevidieť, pozná väčšina majiteľov krbov. Vždy je potrebné počítať s istým zanášaním skla. Ak však sklo černie pomerne rýchlo, je to znak toho, že niečo nie je v poriadku. Nesprávne horenie v krbe môže mať za príčinu:

 

1. Vlhké drevo:

Čerstvé drevo obsahuje približne 50-60% vody. Drevo vhodné na pálenie v krbe by malo mať maximálne 20%-nú vlhkosť. Tento stav zvyčajne dosiahne až po 2 rokoch sušenia.
Pred zakúrením je dobré, ak je drevo prinesené do miestnosti trošku skôr. V zime je totiž drevo skladované v chladných mrazoch. Po prinesení do teplej miestnosti dochádza k  oroseniu. Preto je potrebné aspoň niekoľko hodín pred kúrením drevo odložiť do teplej miestnosti. Aj takto zamedzíte možnej príčine čmudeniu skla.

 

2. Nesprávny komínový ťah

Aj komín má výrazný vplyv na prípadné špinenie skla na krbe. Každý výrobca v technických parametroch udáva správny komínový ťah pre danú krbovú vložku, ktorý je dôležité dodržať. Dymovod má stúpať smerom nahor. Ak je redukovaný, nikdy nemá byť redukcia komína viac než 3cm. Príliš malý ťah v komíne spôsobuje vracanie dymu spätne.

 

3. Netesnosť dvierok

Ak sa sklo zanáša okolo dvierok, je potrebné skontrolovať ich tesnosť. Tento problém je často spôsobený poškodenou sklokeramickou šnúrou.

 

Čistenie skla

Novšie modely krbových vložiek a piecok majú už vyriešené samočistenie skla. Zanesené sklo na tých starších alebo lacnejších krboch je potrebné čistiť ručne a za studena. Čo funguje perfektne, je vlhká handrička alebo novinový papier, na ktorý sa nanesie trošku popola. Je to síce len domáci prostriedok, no účinný, osvedčený a skutočne jednoduchý. Podobný účinok majú aj špeciálne prípravky (spreje, gély) vyrábané na chemickej báze.

 

Ako predísť čierneniu skla

Každý záujemca krbu by v žiadnom prípade nemal šetriť na úkor kvality. Príliš lacné krbové vložky sa preplácajú pri oveľa vyššej spotrebe dreva. S lacnými výrobkami sa pravidelne vynárajú pri prevádzke ďalšie a ďalšie problémy. Na druhej strane aj tá najkvalitnejšia krbová vložka nestačí, ak je inštalovaná neodbornými pracovníkmi. Vyššia investícia do krbu alebo piecky na drevo a jej montáže sa časom určite vráti.    

 


 

Zaujala Vás táto téma? Máte na nás otázky ?

  Vaše meno

  Váš email

  Vaše telefónne číslo

  Predmet

  S čím Vám pomôžeme?

  SHARE

  Leave a reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.