Aká je najvhodnejšia podlaha na podlahové kúrenie?

Po výbere typu podlahového kúrenia, poteru, polystyrénu a iných materiálov, sa vynára ďalšie rozhodnutie. Aký typ krytiny použiť na podlahu? Podlaha by sa mala v prvom rade páčiť, ladiť s interiérom a pritom neznižovať účinnosť a ekonomickosť podlahového kúrenia.

 

Pre podlahové kúrenie je dnes možné použiť ktorýkoľvek typ krytiny. Existujú mýty, ktoré kombináciu niektorých krytín s podlahovým vykurovaním zatracujú. Pravdou však je, že pri dodržaní istých podmienok je výber skutočne pestrý.

Teplo prechádza tam, kde má čo najmenší tepelný odpor. Keďže teplo z podlahového kúrenia chceme dostať čo najrýchlejšie na povrch a do celej miestnosti, výber vhodnej krytiny netreba podceniť. Treba preto hľadať podlahy, ktoré zle izolujú. Nesprávna dlažba alebo podklad môže spôsobiť až 50%-nú stratu tepla.

 

 

Keramická dlažba je najvhodnejšou podlahovou krytinou pre inštaláciu na podlahové kúrenie. Má skvelú tepelnú vodivosť a nízky tepelný odpor.

1.       Keramická dlažba

–          Tepelný odpor 0,01m²K/W

 

Čo sa týka šírenia tepla je keramická dlažba tou najvhodnejšou krytinou. Rýchlo sa zahreje a tak je raz dva príjemná na dotyk. Jej nevýhodou je, že počas obdobia kedy sa nekúri, je podstatne chladnejšia ako iné typy podláh. Používa sa najmä do predsiení, kuchýň, kúpeľní a obývacích izieb.

Pri inštalácii keramickej dlažby sa majú používať len lepidlá, stierky a nátery vhodné pre podlahové kúrenie. Škáry sa škárujú až po prvom kúrení. Pre lepšiu vodivosť by mali mať dlaždice čo najväčšie rozmery. 

 

 

Linoleum sa začína opäť tešiť obľube. Je vhodnou krytinou aj na inštalované podlahové kúrenie.

2.       PVC / Linoleum

–          Tepelný odpor 0,02m²K/W

 

Na linoleum sa po socializme úplne zabudlo. Dnes sa opäť začína čoraz častejšie využívať. Ide o prírodný materiál, ktorý má skvelé zvukovo a tepelnoizolačné vlastnosti. Aj napriek tomu je vhodný pre inštaláciu podlahového kúrenia. Ponuka vzorov je mimoriadne bohatá. Dôležitá je hrúbka linolea, pokojné stačí 2 – 2,5mm. Na podlahové kúrenie sa ukladá bez izolácie. Pre použitie je nevyhnutný absolútne rovný podklad. Pri podlahovom kúrení sa preto musí použiť len taká nivelačná hmota, ktorá dobre znáša aj vyššie teploty. 

 

 

Laminátová podlaha sa u nás najčastejšie používa aj na podlahové kúrenie. Má nízku cenu, tepelný odpor a ľahkú údržbu

3.       Laminátové podlahy

–          Tepelný odpor 0,04 – 0,07m²K/W

 

V súčasnosti patria laminátové podlahy k najčastejšie používaným nielen pri rekonštrukciách ale aj novostavbách. Nízka cena, ľahká údržba, jednoduchá montáž, dlhá životnosť a skutočne široká škála rôznych prevedení. Na povrchu  nebude nikdy taká chladná ako keramická dlažba. Ak sa neprekročí hrúbka 1cm, krytina by nemala mať problém s tepelným odporom.

 

 

Na podlahové kúrenie sa môže použiť aj drevená podlaha. Dôležité je dodržať isté podmienky.

4.       Drevené podlahy

–          Tepelný odpor 0,05 – 0,1m²K/W

 

Drevo ponúka ideálnu rovnováhu medzi zimnými a letnými mesiacmi. V zime pri kúrení síce teplo prechádza horšie ako napríklad cez keramickú dlažbu, ale keď sa nekúri je drevená podlaha podstatne príjemnejšia na dotyk. Podlaha z buka a javora je náchylnejšia na vyššie teploty, preto niektoré zdroje neodporúčajú kombináciu s podlahovým vykurovaním.  

Aby nedošlo k nechceným zmenám povrchu krytiny, musí sa ukladať na vyschnutý poter. Spravidla by mal betón schnúť minimálne 80 dní a anhydritový poter min. 1 mesiac. Na poter sa ukladá parozábrana, ktorá má zabrániť prieniku vlhkosti na povrch a tým deformovať podlahu.

 

 

Koberec síce nie je ideálnou podlahou na podlahové kúrenie, no nevylučuje sa. Pri dodržaní podmienok si  môžete dopriať aj koberce na podlahovom kúrení.

5.       Koberce

–          Tepelný odpor 0,075 – 0,1m²K/W

 

Najzložitejšie je to s kobercami. Majú veľmi nízku tepelnú vodivosť. Preto sa pre  podlahové kúrenie veľmi neodporúčajú, aj keď nevylučujú. Ak sa nemá znížiť efektívnosť podlahového kúrenia, nemali by sa používať koberce s dlhým vlasom. Pri kúpe treba sledovať hodnotu tepelného odporu, ktorá by pri podlahovom kúrení v žiadnom prípade nemala presiahnuť 0,15m²K/W

 

Všeobecné pravidlá:

–          Vylúčiť hrubé podlahy, hrubé koberce a pod.

–          Väčšina podláh do 15 mm má vyhovujúci tepelný odpor

–          Dodržiavanie optimálnej vlhkosti v priestore (55 – 65%)

–          Max tepelný odpor by mal byť nižší než 0,15m²K/W

–          Označenie od výrobcu: „Krytina je vhodná pre podlahové kúrenie“


Zaujala Vás táto téma? Máte na nás otázky ?

    Vaše meno

    Váš email

    Vaše telefónne číslo

    Predmet

    S čím Vám pomôžeme?

    SHARE

    Leave a reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.