Ako vybrať správnu piecku?

 

Skvelým doplnkovým zdrojom kúrenia sú prenosné piecky na drevo. Možností je veľa. Ako teda kúpiť tú správnu piecku? Na čo dávať pozor pri kúpe? 

 

 • Palivo

Piecky používajú ako palivo kusové drevo, drevené alebo uhoľné brikety. Najlacnejším palivom je kusové drevo. Malo by byť však minimálne 2 roky sušené, s maximálnou vlhkosťou do 15%. V opačnom prípade sa zvyšuje spotreba dreva a dochádza aj k nadmernému dymeniu. Drahším palivom sú brikety z uhlia a dreva. Prinášajú však komfortnejšie kúrenie, keďže ich doba horenia je dlhšia.

 

 • Účinnosť

Pri kupovaní piecky je jedným z najdôležitejších údajov účinnosť. Bežná účinnosť lacnejších piecok sa pohybuje okolo 40 – 60%. Tie kvalitnejšie piecky dokážu spáliť drevo až so 70 – 80 % – nou účinnosťou. Čím vyššia, tým nižšia je spotreba dreva (-30%) na získanie potrebného tepla. Pri kúpe je potrebné dávať pozor na neprimeraný pomer ceny a účinnosti. Pri niektorých pieckach totižto udávajú výrobcovia čisto marketingové údaje, ktoré nie je možné reálne dosiahnuť.

 

 • Materiál

Piecky sú vyrábané z ocele alebo liatiny. Liatina je známa svojou trvácnosťou a schopnosťou skvele akumulovať vyprodukované teplo. Dobre znáša aj teplotné zmeny. Pre tieto vlastnosti je ideálnym materiálom pre kachle a piecky. Lacnejšou alternatívou je oceľ. Pri oceľových pieckach sa rýchlo dodá teplo do miestnosti. Ako rýchlo sa však piecka nahreje, tak rýchlo aj vychladne.

 

Oceľové piecky Liatinové piecky
+ rýchlejšie zahriatie – pomalšie zahriatie (1,5 hodiny)
+ lacnejšie (od 300) – drahšie (od 700)
– kratšia životnosť + dlhšia životnosť
– rýchlejšie vychladnutie + pomalšie chladnutie (dokážu  sálať teplo aj pol dňa)

 

 • Sekundárne a terciálne spaľovanie

Spaľovanie dreva, ktoré prebieha priamo v ohnisku spaľovacej komory nazývame primárne spaľovanie. Využívaním plynov, ktoré sa nespálili pri primárnom spaľovaní voláme sekundárne. Ide o tzv. dvojaké spaľovanie, kedy sa navyše využijú zvyškové horľavé plyny, ktoré by inak odišli komínom preč. Pre terciárne spaľovanie je potrebný dodatočný prívod vzduchu, zväčša z bokov piecok. Tento vzduch sa najprv predhreje na vysokú teplotu a tak podporí ešte efektívnejšie spaľovanie dreva. Pri jeho využití badať nad plameňom v spaľovacej komore bočné plamienky. To má za následok nižšiu spotrebu paliva pri kúrení.

 

 • Spotreba paliva

Spotreba paliva udáva koľko kilogramov dreva je potrebné dodať do 9kW-ovej piecky, aby bol dosiahnutý maximálny výkon. To znamená, že ak v technických údajoch piecky je uvedené 2,4 kg, toľko dreva sa musí dodať každú hodinu na dosiahnutie 9kW výkonu.

 

 • Vykurovacia schopnosť

Vykurovacia schopnosť piecky hovorí o tom, koľko m³ nám dokáže daná piecka vykúriť. Ak má byť piecka len ako estetickým doplnkom domova, postačia aj lacnejšie modely. Tie dokážu vyhriať okolo 40 – 50m³ priestoru (napr. jedna obývacia miestnosť). Tie lepšie a kvalitnejšie zariadenia bezproblémovo vykúria aj celý pasívny dom.

 

 • Funkcia automatického čistenia skla

Správna piecka nielen dobre zahreje, ale aj poteší oko majiteľa. Aby si mohol v kruhu rodiny vychutnávať čaro ohňa v dome, zasklené plochy piecok sú čím ďalej, tým väčšie. Pri horení však vznikajú sadze, ktoré sklo veľmi rýchlo zašpinia. Príčinou môže byť dlhé a pomalé spaľovanie, prípadne mokré drevo. Ak má piecka skrášľovať interiér, určite oceníte systém samočistenia skla dvierok. Špeciálna funkcia pri niektorých modeloch je zabezpečená silným prúdením horúceho vzduchu v spaľovacej komore pozdĺž plochy dverí smerom zhora dole. Pri usadení sadzí na dvierkach stačí rozkúrením zvýšiť teplotu a do pol hodiny bude sklo opäť čisté.  

 

 • Dizajn

Na trhu existuje široká ponuka piecok z rôznych materiálov. Moderné, klasické, elegantné, luxusné, no prosto výber ako sa patrí. Piecky dnes už neslúžia len na získanie tepla, ako to bolo kedysi. Dizajnéri pracujú na vzhľade a vytvárajú skutočné ozdoby interiérov. Moderné zariadenia v sebe skĺbili dizajn, úžitok a životný štýl. 

 


 

Zaujala Vás táto téma? Máte na nás otázky ?

  Vaše meno

  Váš email

  Vaše telefónne číslo

  Predmet

  S čím Vám pomôžeme?

  SHARE

  Leave a reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.