Kúrenie teplovzdušným krbom
16 októbra,13
Kúrenie krbom sa po našich západných susedoch stáva národným športom aj u nás. Teplovzdušný krb patrí na Slovensku k tým najobľúbenejším. Ide o kompromis medzi krbom len na romantiku a zložitým krbom napojeným na radiátorové alebo podlahové kúrenie. Pri tomto type sa teplo používa na dokurovanie, prípadne kompletné kúrenie.
Pri teplovzdušnom krbe nejde až o takú náročnú technológiu ako pri teplovodnom krbe tzv. vodníkovi, takže cena je podstatne nižšia. Na kompletné vykurovanie celého domu sa ale väčšinou nevyužíva. Jeho použitie je v tomto prípade obmedzené.
Krbové vložky teplovzdušných krbov sa vyrábajú z liatiny alebo ocele. Kvalitná krbová vložka sa síce prejaví na vyššej cene, ale najmä na odovzdanom teple do priestoru. Preto, ak sa krb plánuje využiť nielen na dekoráciu, oplatí sa investovať. Liatinové krbové vložky majú oproti tým oceľovým viacero výhod. Liatina lepšie odoláva vysokým teplotám, dokáže v sebe naakumulovať teplo a je to trvácnejší materiál.
Teplovzdušné kúrenie
Krbová vložka je obložená izolačným materiálom. Medzi zástavbou a vložkou je ponechaný priestor na cirkuláciu vzduchu. Pri kúrení sa krbová vložka rozpáli a ohrieva studený vzduch. Ohriaty vzduch sa následne roznáša:
1. klasicky – šírením tepla pomocou hornej mriežky na krbe.
2. tlačným ventilátorom umiestneným pod krbom, ktorý rozprúdi teplo do celej miestnosti.
=> Prvé dva spôsoby nie sú vhodné na kúrenie domu.
3. teplovzdušnými rozvodmi, ktoré pomocou potrubia šíria teplo aj do iných, vzdialenejších miestností. Teplý vzduch sa môže roznášať buď tesne pod stropom alebo rozvodmi v podlahe. Samotné prúdenie teplého vzduchu nie je dostatočne silné, preto je nevyhnutný ťažný ventilátor. Spravidla sa pred neho montuje filter, ktorý zabraňuje šíreniu nečistôt. Výkon sa navrhuje tak, aby bol ventilátor schopný vymeniť vzduch v miestnosti približne 2 až 3 krát za hodinu. Hlučnosť sa pohybuje okolo 65dB, čo je o niečo viac ako má bežná hovorená reč.
Výhody & Nevýhody
Pri teplovzdušných krboch je veľkou nevýhodou, že vyrobené teplo nedokážeme „odložiť“ a použiť ho neskôr. Ak by sme chceli vykúriť domov na pár hodín, prípadne na celý deň, museli by sme každú hodinu (prípadne dve) dokladať do krbu polená dreva. Ďalšou nevýhodou je nerovnomerné rozmiestnenie tepla nielen v miestnosti, ale aj v celom dome. Rozdiel sa môže vyšplhať až na 3-4°C.
“Predstavte si, že v obývačke, kde sa krb nachádza, je teplota miestnosti 22-23°C. V detskej izbe, ktorá sa nachádza v odľahlej časti domu tak môže byť len 18-19°C. Takéto zmeny a rozdiely teplôt pôsobia veľmi negatívne na zdravie človeka.”
Teplovzdušný krb sa na druhej strane dokáže rýchlo zahriať a odovzdať teplo. Ako rýchlo sa však zahreje, tak aj vychladne. Účinnosť krbu je pomerne nízka a preto si vyžaduje dokladanie každé 2-3 hodiny. Záleží od kvality krbovej vložky. Preto je vhodný najmä pre chaty a chalupy, prípadne do domácností na romantické večery. Z praxe však vieme, že tí, čo majú doma krb len ako dizajnový prvok bývania, ho po čase prestali používať úplne.
Kompletné kúrenie domova teplovzdušným krbom je pracne náročné a tepelne nepohodlné. Preto obľúbenejším krbom na kúrenie je tzv. vodník, prípadne investične lacnejšia varianta – piecka na drevo.
Pingback: Kúrenie krbom