Kúrenie krbom

To, čo v posledných rokoch čoraz viac láka majiteľov domov, je čaro krbu. Zdanlivo lacno vyrobené teplo, romantika večerov strávených pri plápolájúcom ohni a skvelý exkluzívny dizajn. Ako čo najefektívnejšie využiť krb?

Ak Vás láka mať doma krb alebo kozub, mali by ste nad tým začať rozmýšľať čím skôr. Ideálne pred dokončením hrubej stavby. Výstavba krbu si totiž žiada stavebné úpravy. Neskôr sa musia zbytočne vymýšľať komplikované riešenia, čo navyšuje aj cenu.

 

Ok, rozhodli ste sa pre krb a čo ďalej? Odpovedzte si na tieto otázky:

 

1. Na čo ho chcete využívať?

Máte štyri možnosti. Krb len ako estetický prvok zútulňujúci domov určený na občasné pálenie polienok. Prípadne sa môžete rozhodnúť ho využívať na získavanie tepla a teda použiť ho na doplnkové kúrenie. Vtedy sa najčastejšie využíva v prechodných obdobiach. Treťou možnosťou je kompletné kúrenie krbom. Prípadne vykurovanie aj ohrev TÚV.

 

2. Kde ho chcete umiestniť?

Ideálne je, ak sa krb nachádza v strede domu. Ak sa má krb využívať na kúrenie, je dôležitý štvorcový pôdorys domu.

 

Kúrenie v krbe nikdy neomrzí. Plápolajúci oheň, skvelý dizajn a večná romantika, to sú dôvody prečo sa ľudia rozhodujú pre túto dominantu obývačky.

3. Máte priestor na skladovanie dreva?

Za jednu vykurovaciu sezónu sa v priemere spáli 3-5 ton dreva. Je to viac ako pri kotloch na tuhé palivo. Príčinou je nižšia účinnosť a tým pádom vyššia spotreba. Záleží aj od tvrdosti, výhrevnosti a ďalších vlastností dreva. Drevo musí byť dostatočne vysušené, minimálne dva roky skladované v suchých priestoroch. Ihličnaté drevo pre kúrenie v krbe nie je veľmi vhodné. Horí kratšie a obsahuje veľa živíc, ktoré krbové vložky zbytočne zanášajú.

 

4. Akú veľkú plochu chcete vykúriť?

Na základe veľkosti vykurovacej plochy a tepelných strát sa určí potrebný príkon krbu. Ľudia si často zamieňajú výkon s príkonom. Laicky je príkon to, čo musíte dodať do krbu, aby ste získali teplo. Spravidla sa počíta na 20 m³ priestoru 1kW výkonu. Pri krboch je potrebné dávať mimoriadny pozor. Ak máte tepelné straty 7kW, a kúpite krby s menovitým výkonom taktiež 7kW, budete musieť každú hodinu dodať do krbu 2,2kg dreva. Ak sa krby nevyužívajú naplno, zbytočne dechtujú. A naopak, krby s nedostatočným výkonom priestor nedokážu vykúriť.

 

5. Koľko chcete investovať?

Lacnejšou variantou sú krby klasické, prípadne teplovzdušné. Tie nie sú také účinné a je oveľa náročnejšie ich používať aj na kompletné kúrenie. Šetriť na cene krbu, resp. na krbovej vložke sa neoplatí. Príliš lacné riešenia z Vás môžu spraviť otrokov príliš častého a neefektívneho dokladania.

Pri určovaní výkonu určite pomôžu odborníci. Tí vedia poradiť aj pri ďalších rozhodnutiach, upozorniť na nevýhody, nasmerovať, podeliť sa o skúsenosti z praxe.

Krb je dominantou domova. Ak má slúžiť správne a byť viac pre radosť ako na oštaru, uvažujte o vyššej investícii. Kvalitné krby si vyžadujú kvalitné materiály a kvalitnú prácu špecialistov krbárov!

 

V ďalšom článku sa budeme venovať možnostiam pri kúrení v krbe. 

 


 

Máte otázku ?

  Vaše meno

  Váš email

  Vaše telefónne číslo

  Predmet

  S čím Vám pomôžeme?

  SHARE

  Leave a reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.