Aktuálne zo sveta dotácií

 

 

1. decembra 2015 odštartoval projekt Zelená domácnostiam. Je zameraný na podporu využívania obnoviteľných zdrojov energií. Jeho cieľom je pomôcť domácnostiam pokryť až 50 percent nákladov na úsporné zariadenia. Vďaka enormnému záujmu o dotácie bolo úvodné kolo ukončené už po štyroch dňoch. V úvodnej etape bolo k dispozícii vyše 3,25 milióna Eur. Táto čiastka tvorí iba malé percento z celkovej sumy, ktorá je vyčlenená pre projekt. Vyčlenená suma predstavuje 45 miliónov Eur do roku 2018. Celkovo má byť na túto formu podpory pripravených až 115 miliónov Eur.

 

 

Pomaly sa blíži štart druhého kola projektu Zelená domácnostiam. Ďalšie kolo bude vyhlásené do konca januára 2016. Oproti prvému kolu má ponúknuť dostatočné množstvo finančných prostriedkov pre domácnosti.

O aké zariadenia bol najväčší záujem?

 

V decembri bolo vydaných 1453 poukážok.  Záujemcovia siahali najčastejšie po dotáciách na fotovoltické systémy a solárne panely. Tepelné čerpadlá a kotly na biomasu predstavovali jednu tretinu žiadostí o dotácie.

 

Vydané poukážky boli pridelené takto:

Fotovoltické systémy – 574 ks

Solárne systémy – 472 ks

Tepelné čerpadlá – 307 ks

Kotly na biomasu – 100 ks

 

Z celkového počtu vydaných poukážok bolo uplatnených iba 1042.

 Záujemcovia:

– upustili od svojho zámeru, alebo

– poukážky stratili platnosť.

 

Pripomíname, že poukážku je potrebné uplatniť do 30 dní od vydania. V opačnom prípade stráca platnosť. Platnosť vydanej poukážky môže ohroziť aj voľba nevhodného zariadenia. Už pred vypĺňaním žiadosti o dotácie je preto vhodné poradiť sa s odborníkom. Skúsený zhotoviteľ vie zabezpečiť nie len kvalitnú montáž, ale i poradiť s výberom vhodného zariadenia. Preplatenie poukážky závisí aj od skutočnosti, či sú všetky údaje uvedené na poukážke správne. Aj v tomto prípade je vhodné správnosť údajov preveriť spolu s vybratým zhotoviteľom.

 4 najčastejšie chyby pri vypĺňaní žiadosti o dotácie:

1. nesprávne zvolené zariadenie

2. nesprávne uvedené čísla listu vlastníctva k stavbe

3. uvádzanie čísel listov vlastníctva, na ktorých sú uvedené pozemky bez stavieb

4. uvádzanie čísel parciel namiesto čísel listu vlastníctva

 

Treba zdôrazniť, že nie na každé zariadenie je možné získať dotácie. Musí byť zaregistrované v zozname oprávnených zariadení. V najnovšom zozname nájdeme cez 2000 zariadení:

 

  • 700 tepelných čerpadiel,
  • 600 fotovoltických panelov,
  • 300 kotlov na biomasu,
  • 200 solárnych panelov

 

Uvádzame aj maximálne výšky dotácií:

Fotovoltické panely – 2550 Eur

Solárne panely – 1750 Eur

Tepelné čerpadlá – 3700 Eur

Kotly na biomasu – 1500 Eur

 

Finančných prostriedkov vyčlenených pre dotácie je dostatok. Preto nie je nutné unáhliť sa so žiadosťou o dotácie. V prvom kole sa vyčerpalo len 7 percent z vyčlenenej sumy. Žiadať o príspevok odporúčame až v čase, keď má záujemca zvolené zariadenie. Zároveň je vhodné  poradiť sa s odborníkom.

[biginfobox color=”#d80003″ textcolor=”#ffffff” href=”https://kureniepresov.sk/kontakt/” button_title=”KONTAKT”]Potrebujete poradiť či sú obnoviteľné zdroje vhodné aj pre Vás? Chcete vedieť koľko ušetríte? S návrhom ako aj inštaláciou OZE máme veľké skúsenosti. Obráťte sa na nás a radi Vám pomôžeme. [/biginfobox]

SHARE

Leave a reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.