Hybridné kúrenie: vykurujte efektívne s dvoma zdrojmi tepla

Hybridné vykurovanie sa stáva v posledných rokoch čoraz väčším trendom. Dôvod je jednoduchý. Ľudia sa snažia skombinovať niekoľko tepelných zdrojov s cieľom maximálne využiť výhody každého z nich. Vďaka tomu je možné vytvoriť mimoriadne efektívny, hospodárny a šetrný vykurovací systém.

 

O čo vlastne ide? 

Podstatou je spájanie dvoch a viacerých zdrojov tepla, ako napr. plynové kotly alebo kotly na tuhé palivo s obnoviteľnými zdrojmi. Nejde o žiadnu novinku. Používalo sa už aj skôr, dnes len vystupuje pod iným názvom. Kedysi sme sa mohli stretnúť napríklad s bivalentným kúrením, ktoré sa skladá z dvoch zdrojov. Dnes kúrenie založené na viac ako jednom zdroji nesie názov – Hybridné vykurovanie.

Kúrenie s dvoma zdrojmi tepla úsporný vykurovací systém.

Hybridné kúrenie môže byť použité nielen v novostavbách, ale aj pri rekonštrukciách. Aj existujúci vykurovací systém je možné doplniť o ďalší zdroj tepla (napr. solárne panely). V každom prípade je však dôležité odborné navrhnutie celého kúrenia. Za žiadnych okolností sa nesmie podceniť plánovanie zohľadňujúce potreby domácnosti na teplo a teplú vodu. Správna inštalácia a špeciálna regulácia vytvoria hospodárny celok, ktorý zvýši energetickú účinnosť a zníži náklady na vykurovanie. Naopak pri neodbornom namontovaní sa môže stať, že jednotlivé zdroje nebudú vedieť spolu komunikovať. Výsledkom je tak nefunkčný systém.

 

Použitie:

Dôvodom, prečo využiť viac zdrojov tepla môže byť:

Nestabilnosť: Niektoré zdroje nie sú stabilné počas celého roka.

Slabý výkon: Daný zdroj tepla nedokáže 100%-ne pokryť celkovú potrebu tepla

Neefektívnosť: Celkové kúrenie daným zdrojom nie je možné alebo ekonomicky výhodné používať celý rok

 

V takých prípadoch sa používa 1 hlavný generálny zdroj tepla. Väčšinou ide o plynový kotol, ktorý je dostatočne silný a stabilný zdroj na to, aby dokázal aj v zimných mesiacoch absolútne vykúriť priestor a ohriať dostatočné množstvo teplej vody. V prechodnom období na jar a jeseň, je možné pokryť veľkú časť dopytu z obnoviteľných zdrojov. V rodinnom dome sa čo najdlhšie využíva doplnkové kúrenie, ktoré v maximálnej možnej miere prispieva teplom. Hlavný zdroj zatiaľ ostáva vypnutý a zapína sa až keď iné zdroje nestačia. Takto je možné znížiť spotrebu energie až o jednu tretinu!

 

Aké kúrenie je najvýhodnejšie? Pri hybridnom kúrení dokážeme využiť výhody viacerých typov kúrenia naraz. Každá minca má dve strany. Vyskladanie systému z viacerých zdrojov vytvorí komplikovaný celok. Preto treba počítať s oveľa vyššou investíciou na začiatku oproti tradičnému kúreniu. V niektorých prípadoch ide až o dvojnásobok…

 

 Zaujali sme Vás? S čím Vám pomôžeme?

  Vaše meno

  Váš email

  Vaše telefónne číslo

  Predmet

  S čím Vám pomôžeme?

  SHARE

  Leave a reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.