6 mýtov – podlahové kúrenie

Mať stále nohy v teple – komfort, ktorý ponúka len podlahové kúrenie. Aj napriek jeho nepopierateľným výhodám, ste sa iste stretli s predsudkami, negatívnymi informáciami a názormi, ktoré ho neodporúčajú. Aké sú o podlahovke najčastejšie mylné predstavy?

 

1.       Mýtus: Podlahové kúrenie je príliš drahé

Dnes je všetko príliš drahé. Ak však staviate dom a máte zaplatiť za kúrenie, investičné náklady na podlahové kúrenie sú len o čosi vyššie. Ani radiátory nie sú zadarmo. Ak chceme porovnávať cenu podlahového kúrenia a kúrenia s radiátormi, druhá varianta Vás bude stáť o 1000,- eur menej. Ak porovnáme prevádzku oboch systémov, podlahové kúrenie je omnoho lacnejšie. Rádovo ušetríte oproti konvenčnému kúreniu až 30% z nákladov. To znamená, že rozdiel v cene medzi radiátormi a podlahovkou sa Vám vráti už v priebehu pár rokov. A potom už len šetríte.

 

2.       Mýtus: Podlahové kúrenie nie je zdravé

Opak je pravdou. Alergie a nadmerné prúdenie tepla spôsobuje len zle navrhnutá podlahovka. Vtedy cirkuluje v systéme teplejšia voda ako je odporúčaná a kúrenie sa mení na konvenčné – klasické radiátory. Odborne navrhnutný systém profesionálmi využíva sálavé teplo. Podlahovka predstavuje vtedy úsporné kúrenie, nezvyšuje vlhkosť, nevznikajú plesne a roztoče.

 

Nohy stále v te

3.       Mýtus: Teplá podlaha je príčinou mnohých chorôb

Naopak. Studená podlaha spôsobuje množstvo ochorení. Či už zápal horných dýchacích ciest, angínu a iné. Všetko  len preto, že máme nohy na studenej dlážke.

Podlahové kúrenie môže nepriaznivo pôsobiť na zdravie človeka, len ak je zle navrhnuté! Príliš lacné podlahové kúrenie je spravené na úkor dĺžky podlahových hadíc. Vtedy môže vzniknúť nerovnomerné rozloženie teplôt. To spôsobuje bolesti hlavy a problémy s kĺbami. Dávajte si pozor na pochybných kúrenárov!

 

4.       Mýtus: Je škodlivé pre človeka, kvety a domáce zvieratá. Vytvára geopatogénne zóny.

Žiadne z týchto tvrdení nie je podložené. Väčšinou to len „ktosi“ povedal, vymyslel, dohadoval sa. Podlahový systém z kvalitných materiálov nevytvára ani magnetické polia, ktoré by mohli negatívne vplývať na človeka či domáce zvieratá.

 

hovorí sa, že podlahové kúrenie je škodlivé pre ľudí a dokonca aj pre zvieratá a kvety. Nie je to pravda. Naopak. Podlahové kúrenie má preukázateľné blahodárne účinky aj na naše zdravie.

5.       Mýtus: Nemôžem mať koberce

Omyl. Mnohí výrobcovia prispôsobili výrobky požiadavkám trhu a dnes sú v ponuke cenovo dostupné, dizajnovo atraktívne koberce. Každý koberec vhodný pre podlahové kúrenie je na to označený. Nie je problém si vybrať. Je potrebné dbať na dĺžku vlasu koberca a nesmie byť pod nim gumový podklad.

 

6.       Mýtus: Podlahové kúrenie mi dostatočne nevykúri izby. Potrebujem aj radiátory.

Opäť omyl. Aj napriek tomu, že vo vykurovacom systéme prúdi „len“ 35 stupňová voda, postačí to. Ešte k tomu aj ušetríte. Aby ste sa vyhli problémom s teplotou je mimoriadne dôležitý správny návrh a inštalácia podlahového kúrenia.

Čo je výhodnejšie? Podlahové kúrenie alebo radiátory? Odpoveď nájdete v našom ďalšom článku.

 


 

Zaujala Vás táto téma? Máte na nás otázky ?

  Vaše meno

  Váš email

  Vaše telefónne číslo

  Predmet

  S čím Vám pomôžeme?

  SHARE

  Leave a reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.