Podlahové kúrenie vs radiátory

Neviete si vybrať typ kúrenia do Vašej novostavby? Podlahové kúrenie alebo radiátory? Všetko má svoje pre a proti. Aké sú výhody a nevýhody oboch systémov? Čo Vám zabezpečí maximálnu spokojnosť s komfortom a cenou? Zisťovali sme, čo Vás trápi a tu je výsledok.

 

1. Je pohodlnejšie podlahové kúrenie alebo radiátory?

Pri kúrení radiátormi stúpa teplý vzduch automaticky hore k stropu, zatiaľ čo podlaha zostáva relatívne chladná. Taktiež sa stáva, že jeden kút miestnosti je teplejší, no opačný je chladný. Pri podlahovke dochádza k rovnomernému rozloženiu tepla a nízkemu prúdeniu vzduchu, čo vytvára perfektnú vnútornú klímu pre zdravie. Nohy sú stále v pocitovom teple, čo ocenia najmä deti a ženy.

Podlahové kúrenie je pohodlnejšie ako radiátoryPodlahové kúrenie

 

2. Čo ma obmedzuje pri zariaďovaní domu?

Je každému jasné, že radiátory zaberajú v domoch a bytoch cenné miesto. Pri interiérovom dizajne ste obmedzení umiestnením políc a iného nábytku na stenu, pod okná a pod. Pri podlahovom kúrení už nič nestojí v ceste. Toto riešenie najviac poteší v kuchyni, kde je väčšinou stiesnený priestor. Ak si neviete predstaviť sušenie prádla bez radiátorov, mali by ste vedieť, že takto strácate až 20% energie! Pomerne drahé sušenie, čo poviete?

Radiátory obmedzujú majiteľov domov pri interiérovom dizajne. Podlahové kúrenie dáva voľnú ruku pri zariaďovaní domova.Radiátory

 

3. Aké podlahy môžem použiť pre kúrenie?

Radiátorové kúrenie je absolútne nezávislé od typu podlahy. Naopak, pri podlahovom kúrení je potrebné dávať pozor, aká podlaha sa vyberie. Dnešné krytiny a podlahové materiály sú väčšinou vyrábané tak, aby boli vhodné pre toto použitie. Dokonca existujú koberce, ktoré sú špeciálne schválené pre inštaláciu na podlahovky. Zdanlivo javiaci sa problém tak nakoniec predstavuje len minimálne obmedzenie. Cenovo dostupná široká škála vhodných podláh uspokojí aj tých náročných. Použitá krytina by mala mať nižší odpor než 0,15m²K/W.

Podlahové kúrenie je pohodlnejšie ako radiátoryRadiátory

 

4. Ktoré kúrenie je náročnejšie na údržbu a čistenie?

Keďže sú radiátory umiestnené v priestore, časom sa na nich usádza prach. Aj v tomto prípade má navrch podlahovka. Odpadá tu totiž pravidelné čistenie. Podlahu predsa budete umývať či je tam podlahové kúrenie a či nie.

Čo sa týka údržby systému, pri radiátoroch je nevyhnutné pravidelné dopúšťanie vody do sýstému. Pri podlahovom kúrení postačí kontrola rozdeľovačov a prečistenie raz za 3-5rokov.

Radiátory obmedzujú majiteľov domov pri interiérovom dizajne. Podlahové kúrenie dáva voľnú ruku pri zariaďovaní domova.Radiátory

 

5. Ktorý systém je lepší pre zdravie?

Čím nižšia cirkulácia vzduchu, tým lepšie najmä pre alergikov. Nízkoteplotné podlahové kúrenie nevíri teplý vzduch v takej miere ako radiátory. Podlahovka zabezpečuje rovnomerné teplo v celej miestnosti. Nevznikajú chladné a vlhké rohy, okenné ramy a pod. Tie sú totiž živnou pôdou pre vznik plesní.

Podlahové kúrenie je pohodlnejšie ako radiátoryPodlahové kúrenie

 

6. Zaplatím viac za podlahové kúrenie alebo radiátory?

Ešte pred dvoma rokmi hrali vstupné investičné náklady do karát radiátorom. Podlahové kúrenie stálo o čosi viac.  Povedzme, že pri štandardnom dvojpodlažnom rodinnom dome vo výmere 120 m² stálo radiátorové kúrenie 5000,- eur, cena podlahového kúrenia v takom prípade 6000,- eur. Prípadná kombinácia oboch systémov vyšla na 5750,- eur. V súčasnosti ak porovnávame tieto dva systémy v rovnakých podmienkach vychádza podlahové kúrenie v rovnakej cene ako radiátory. Pri ich kombinácii sa cena navýši o ďalších 1000,- až 1500,- eur.

Radiátory obmedzujú majiteľov domov pri interiérovom dizajne. Podlahové kúrenie dáva voľnú ruku pri zariaďovaní domova.Cena podlahove kurenie radiatory

 

7. Ktoré kúrenie má vyššie náklady?

Odporúčaná teplota v obytnej zóne človeka je 22°C. Vtedy sa väčšina ľudí cíti v úplnej pohode. Prekvapivo pri podlahovom kúrení stačí pre optimálny pocit pohodlia v priemere aj o 2°C nižšia teplota. Všeobecne platí, že každé zníženie teploty o 1°C, má za následok zníženie celkových nákladov na kúrenie o 6%.

Tradičné kúrenie s radiátormi vyžaduje výstupnú teplotu do 70°C. Podlahové kúrenie len 38°. Dobrý kúrenár navrhne takú podlahovku, ktorá zabezpečí najlacnejšie kúrenie. Vďaka tomu, je možné ušetriť oproti radiátorovému kúreniu až 30% prevádzkových nákladov. Návratnosť investície do podlahového kúrenia oproti radiátorovému kúreniu môže byť len neuveriteľné 3 roky!

Podlahové kúrenie je pohodlnejšie ako radiátoryPodlahové kúrenie

Prečítajte si aj článok “Teplovodné alebo elektrické podlahové kúrenie?”

 


Zaujala Vás táto téma? Máte na nás otázky ?

  Vaše meno

  Váš email

  Vaše telefónne číslo

  Predmet

  S čím Vám pomôžeme?

  SHARE

  Leave a reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.