Ako ohrievať teplú vodu najlacnejšie?

SPOTREBA VODY

Spotreba vody na Slovensku za posledných 20rokov klesla na polovicu. Údaje Výskumného ústavu vodného hospodárstva hovoria jasne. Slovenské domácnosti šetria na vode. Síce aj v ostatných krajinách Európy môžeme vidieť klesajúci trend, u nás a českých susedov  sme už tesne pod hranicou hygienického minima.

 

Pozn: Hygienické minimum je stanovené Svetovou zdravotníckou organizáciou na hranici 80litrov na osobu na deň.

 

 

Prečo míňame tak málo?

Neustále znižovanie spotreby vody má na svedomí najmä rast cien vodného a stočného. Podľa portálu enviroportal.sk medzi rokmi 2002-2012 stúpla cena až o 168%!

Od januára 2017 vodárenské spoločnosti opäť zdražovali. Regulačný úrad zmenil spôsob výpočtu cien.  Domácnosti rozdelil do 6 tarifných skupín, kde variabilná cena za vodné a stočné je rovnaká. Fixná zložka sa líši od výšky spotreby. Na nový spôsob výpočtu najviac doplatili domácnosti, ktoré majú spotrebu vody do 30kubíkov ročne.

Každý šetrí ako vie. Ľudia si bežne kupujú úsporné práčky, úsporné umývačky riadu, dokonca aj úsporné vodovodné batérie, ktoré vďaka zmene tlakov dokážu ušetriť pri rovnakom komforte nejeden liter vody.

 

OHREV TEPLEJ VODY

Okrem cien za vodu rastú aj náklady na jej ohrev. Preto domácnosti hľadajú spôsoby, aby zaplatili, čo možno najmenej. Riešením je ohrievanie vody vysokoúčinnými zariadeniami. Najčastejšie sa na ohrev vody využívajú plynové kotly, priamoohrevné plynové a elektrické ohrievače. Väčšina z nich je však zastaraná, s veľmi nízkou účinnosťou.

 

Čo sa teda oplatí najviac?

 

Zariadenie Výška nákladov (€)
Plynový ohrievač 384,- eur
Plynový kondenzačný kotol 277,-eur
Elektrický kotol/ohrievač (D5) 610,-eur
Tepelné čerpadlo (D6) 169,-eur
Elektrina (D5) + slnečné kolektory 305,-eur
Kondenzačný kotol + slnečné kolektory 135,-eur

 

 

Výpočty zohľadňujú bežnú spotrebu 4 člennej rodiny. Samozrejme čím vyššia spotreba teplej vody, tým viac môže domácnosť ušetriť pri vysokoúčinných zdrojoch tepla. Teda ak sa radi kúpete, vyžívate sa v dlhých horúcich sprchách, máte vírivku či bazén, oplatí sa Vám to ešte oveľa viac.

Skvelým riešením je pre Vás využitie obnoviteľných zdrojov energie. Ako vyplýva z tabuľky, práve vďaka tepelnému čerpadlu či solárnym panelom je ohrievanie vody najlacnejšie.

 

Obnoviteľné zdroje energie sú častokrát o niečo drahšie, než tradičné zdroje tepla. Slovenská inovačná a energetická agentúra ale spustila v roku 2015 projekt Zelená domácnostiam, vďaka ktorému  majú domácnosti možnosť čerpať dotácie na nákup a inštaláciu zariadení OZE na teplo (tepelné čerpadlá, solárne panely a kotly na biomasu) a elektrinu (fotovoltické panely) až do výšky 3700,-eur.

Viac o dotáciách sa dočítate aj na našej webstránke www.zelenedotacie.sk.

 

 

SHARE

Leave a reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.