Vhodné pre: novostavby aj rekonštrukcie

Investícia do technológie: od 7 000,- eur

Štátna dotácia: do 3700,- eur

Stavebné úpravy: cca 50,- eur

Návratnosť voči plynovému kondenzačnému kotlu: 8,5 roka

Viac z výpočtov nájdete v článku Ceny tepla pod lupou“

 

Princíp:

Všetky typy tepelných čerpadiel pracujú na rovnakom princípe. Rozdiel je len v médiu, z ktorého odoberajú energiu. Tepelné čerpadlo vzduch – voda produkuje teplo z neobmedzeného, z ekologického hľadiska najvhodnejšieho a všade dostupného vzduchu.

Ako je ale možné, že v zime zo studeného vzduchu dokážeme získať toľké teplo? Nič zložité. Každý deň sa stretávame so spotrebičom, ktorý pracuje na rovnakom princípe. Chladnička odoberá zo svojho vnútra teplo a odovzdáva ho do okolia. Tepelné čerpadlo vzduch voda pracuje naopak. V systéme tepelného čerpadla cirkuluje chladivo, ktoré do seba príjme teplo a následne sa odparí. Kompresor paru stlačí a ešte maximalizuje získanú teplotu. Výmenník ju odovzdá do kúrenia.

Výhody

Nevýhody

  • nižšia investícia než pri iných typoch tepelných čerpadiel

  • možnosť chladenia

  • jednoduchšie riešenie

  • nízke požiadavky na stavebné úpravy

  • rýchla inštalácia

  • vhodné aj pre rekonštrukcie

  • lacné kúrenie

  • nižšia účinnosť

  • závislosť od vonkajších teplôt

Čo pri tuhých mrazoch?

Pravdou je, že tepelné čerpadlá vzduch voda majú pri nízkych teplotách nižšiu účinnosť. Pre takéto prípady je v zariadeniach nainštalovaný bivalentný zdroj – elektrická špirála. Keď teplota vonku klesne hlboko pod nulu a je potrebné dodať viac energie do kúrenia, zapne sa elektrokotol. V takýchto prípadoch ale rastie spotreba elektriny a predlžuje sa návratnosť investície.

 

Tepelné čerpadlá vzduch voda patria v Európe k najčastejšie využívaným. Podstatne nižšia cena hovorí jednoznačne v ich prospech. Moderné technológie dokážu aj v mimoriadne chladnom počasí dosahovať pomerne vysoké COP. V miernych zimách akou bola aj táto, však bežia vzduchové čerpadlá stabilne a efektívne bez akýchkoľvek problémov. Cena čerpadla nemusí byť automaticky aj zárukou kvalitného vykurovacieho systému. Podmienkou pre účinné fungovanie je správny návrh celého kúrenia so spoľahlivým zdrojom. Pri predimenzovanom tepelnom čerpadle dochádza k častým štartom kompresora, čo znižuje jeho životnosť. Pri poddimenzovanom tepelnom čerpadle sa zas často zapína elektrická špirála a zvyšuje spotrebu energií. Základom je preto začať od profesionálov, ktorí navrhnú riešenie ušité podľa Vašich potrieb a predstáv.

 

 

Napíšte nám svoje potreby a my Vám pripravíme návrh technického riešenia zadarmo

Vaše meno

Váš email

Vaše telefónne číslo

Miesto realizácie

Predmet

S čím Vám pomôžeme?