Sprievodca kúpou tepelného čerpadla: Na čo je dobré COP? (časť III.)

V spojení s tepelnými čerpadlami sa často stretávame s pojmom vykurovací faktor, tzv. COP (z ang. Coefficient of Performance). Čo nám tento údaj o nich napovie? 

 

 

COP alebo inak výkonové číslo hovorí o tzv. účinnosti tepelného čerpadla. Vystihuje hlavnú výhodu oproti klasickému elektrickému kúreniu, a teda koľko kW tepla sa odovzdá vykurovaciemu systému v pomere k množstvu elektrickej energie dodanej pre pohon kompresora tepelného čerpadla.

 

Jednoducho povedané: Pri elektrickom kotli dodáme 1kW el. energie, a ten nám vyrobí 1kW tepla. Ak dodáme tepelnému čerpadlu 1kW elektrickej energie, to ho spotrebuje a následné získa 3 až 5kW voľného tepla (3-5-násobok energie! v závislosti od výšky COP).

 

Pri tepelných čerpadlách vzduch voda, je výška vykurovacieho faktora priamo závislá od vonkajších teplôt. Pri mrazoch je aj COP automaticky nižšie než je to pri vyšších teplotách. Pri tepelných čerpadlách zem voda a voda voda je COP stabilnejšie.

Ak porovnávame tepelné čerpadlá, ktoré majú pri rovnakých podmienkach (A2/W35) COP 3 a 4, tepelné čerpadlo č.1 s príkonom 3 kW dokáže dodať do kúrenia 9 kW a čerpadlo č.2 s takým istým príkonom až 12kW. Čím vyššie COP, tým teda lepšie.

 

Čo znamenajú skratky A2/W35, B0/W35 a W10/W35?

A/W (Air/Water) – vzduch voda

B/W (Brine/Water) – zem voda

W/W (Water/Water) – voda voda

 

Údaje pri COP – A2/W35, B0/W35, W10/W35 –> hovoria o tom, s akým COP dokáže tepelné čerpadlo ohriať vodu na 35°C, ak je teplota vzduchu 2°C (TČ vzduch voda), teplota zeme 0°C (TČ zem voda) alebo vody 10°C (TČ voda voda).

 

Lacnejšie tepelné čerpadlá majú automaticky nižšie COP. To znamená, že ich spotreba elektrickej energie je logicky vyššia. V niektorých prípadoch sa rozdiel v nákladoch na kúrenie a ohrev vody medzi kvalitnými a lacnými variantmi tepelných čerpadiel môže vyšplhať až na viac ako 25%. Návratnosť vyššej, no do technologicky vyspelejšej technológie sa tak môže vrátiť už za 4 roky. Navyše moderné tepelné čerpadlo od renomovaných výrobcov kupujete s kvalitnejšími súčiastkami, dlhšou zárukou, spoľahlivejšou prevádzkou a samozrejme lepším servisom. 

Aká je životnosť tepelného čerpadla a jeho kompresora? Viac na

 


 

Máte otázku ?

  Vaše meno

  Váš email

  Vaše telefónne číslo

  Predmet

  S čím Vám pomôžeme?

   

  SHARE

  Leave a reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.