Sprievodca kúpou tepelného čerpadla: časť II. Predajným trendom sú splity

Tepelné čerpadlá sú k dispozícii v rôznych prevedeniach. Tradičné tepelné čerpadlá sa skladajú z jednej jednotky, v ktorej je všetko „pokope“. Súčasným trendom sú však delené, tzv. splitové tepelné čerpadlá. Aké výhody oproti monoblokom ponúkajú?

 

Splitové tepelné čerpadlá predstavujú novší variant tepelných čerpadiel. Zariadenie tepelného čerpadla je v tomto prípade rozdelené na dve časti. Vonkajšiu a vnútornú.

 

 

Vonkajšia jednotka:

– obsahuje kompresor, ventilátor a výparník

– montuje sa na vonkajšiu stenu domu, prípadne vedľa domu, alebo na plochú strechu.

Tak ako aj pri iných vzduchových tepelných čerpadlách z vonkajšej jednotky prúdi chladný vzduch. Preto je potrebné brať do úvahy jej umiestnenie ďalej od cesty, terasy, schodov a pod.  

 

 

Vnútorná jednotka:

– obsahuje tepelný výmenník, obehové čerpadlo, doplnkový zdroj a reguláciu.

– má menšie rozmery, takže môže byť pokojne umiestnená aj v malej miestnosti, suteréne alebo technickej miestnosti. Svojimi kompaktnými rozmermi pripomína nástenné plynové kotly.

Jednotky sú prepojené medeným potrubím, v ktorom koluje chladivo.

 

Vitocal_200-S
Splitove tepelne cerpadlo Viessmann Vitocal 200 S

 

Výhody:

nižšia cena

– nižšie prevádzkové náklady

– rýchla a jednoduchá montáž

– lepšie využitie priestoru v dome – menšie rozmery

– vyššia flexibilita pri polohovaní

– hluk z kompresora a ventilátora ostáva mimo domu

 

Splitové tepelné čerpadlá sú dobrou alternatívou k tradičným monoblokom. Umožňujú ekologické a úsporné kúrenie. Niektoré typy dokážu vyriešiť počas horúcich letných dní aj chladenie. Inštalácia celého systému je pomerne jednoduchá. Navyše sú lacnejšie, čo vysvetľuje ich popularitu a mimoriadny nárast v predajnosti.  Kedysi sa na tepelné čerpadlo pri kúpe počítala investícia od 300 000,- tisíc korún a viac. Dnes to už neplatí. Kvalitné a spoľahlivé splitové tepelné čerpadlá možno kúpiť už za 6 000 – 7 000,- tisíc eur.   

 


 

Máte otázku ?

  Vaše meno

  Váš email

  Vaše telefónne číslo

  Predmet

  S čím Vám pomôžeme?

   

  SHARE

  Leave a reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.