Sprievodca kúpou tepelného čerpadla: časť I.

Tepelné čerpadlá sú sofistikované zariadenia s prepracovanou technológiou. Monoblok, split, inverter, COP, výkon, príkon a mnoho ďalších technických údajov. Podľa čoho kúpiť tepelné čerpadlo, ktoré zaručí 100% spokojnosť? Nový seriál o tepelných čerpadlách Vás hravo zasvätí do problematiky.

 

 

 

1.       Aký typ tepelného čerpadla?

Najstabilnejším a najúčinnejším tepelným čerpadlom je typ ZEM VODA. Oproti vzduchovým čerpadlám má o viac než 10% nižšie prevádzkové náklady. Proti nemu však stojí pomerne vysoká cena investície. Dôvodom sú finančne nákladné stavebné úpravy (hlbinný vrt, prípadne zemné kolektory), ktoré investíciu až zdvojnásobia. Tepelné čerpadlo zem voda sa odporúča využiť najmä v horských a severnejších oblastiach, kde je chladnejšie.

 

Jednoduchšou alternatívou je tepelné čerpadlo VZDUCH VODA. Veľmi obľúbené, lacnejšie a na Slovensku najčastejšie používané. Jeho nevýhodou je však menej stabilný výkon. Pri poklese teplôt pod nulu, priamo úmerne klesá aj jeho účinnosť.

 

2.       Aký výkon zvoliť?

Výkon tepelných čerpadiel sa podobne ako pri kotloch stanovuje najmä na základe tepelných strát domu. Dôležité je „neprešvihnúť“ výkon a nepredimenzovať čerpadlo. Spravidla sa výkon tepelného čerpadla navrhuje na 70% nominálneho výkonu. Tepelné straty sa totižto stanovujú pre mrazy -15 °C. Do roka ide prakticky len o 2 -3 týždne. Pri poddimenzovaní tepelného čerpadla na spomínaných 70% sa zo zariadenia po celý rok vyťaží maximum. Nedochádza k častým štartom, šetrí sa kompresor, zefektívňuje sa prevádzka. A čo počas tých pár extrémne chladných dní v roku? Tepelné čerpadlá majú v sebe zabudované elektrické špirály práve pre takéto prípady. Ich výnimočné využitie len ako doplnkový zdroj zaručí rýchlu návratnosť, dlhú životnosť a ekonomickú prevádzku pri kúrení tepelným čerpadlom. Aj to však neplatí vo všetkých prípadoch. Výkon tepelného čerpadla sa posudzuje a navrhuje od domu k domu a štandardizovať všetko podľa jedného faktora by bolo nezodpovedné. 

 

Už v ďalšej časti seriálu sa dočítate viac o monoblokoch a splitových tepelných čerpadlách. 


 

Máte otázku ?

  Vaše meno

  Váš email

  Vaše telefónne číslo

  Predmet

  S čím Vám pomôžeme?

   

  SHARE

  Leave a reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.