Čo hrozí pri lacných rozdeľovačoch kúrenia?

Pri stavbe domu každé ušetrené euro iste poteší. Výstavba svojpomocne môže priniesť časť úspor. Ďalším riešením je optimalizácia materiálov. Ani kúrenie nie je výnimkou.

 

Pri kúrení patrí medzi najpodceňovanejší prvok rozdeľovač  kúrenia. Nároky na jeho kvalitu sa znižujú, čo môže mať na celý vykurovací systém negatívne dopady. Pritom ak náhodou niekedy vznikne porucha v podlahovom kúrení, spravidla je to na rozdeľovači.

 

Rozdeľovač je zariadenie, ktoré slúži na reguláciu prietokov vody vo vykurovacom systéme. Skladá sa z prívodného a spätného zberača. Pri prívodnom rozdeľovači je možné samostatne uzavrieť každý z okruhov. Spätný zberač zaisťuje optimálne hydraulické vyváženie. Rozdeľovač poskytuje správne prevádzkové parametre kúrenia. Používajú sa v kúrení s podlahovým systémom ako aj s radiátormi.

 

Pri podlahovom kúrení je na rozdeľovač napojená každá trubka v podlahe. Nejde o mechanicky náročné zariadenie. Počas prevádzky je ale sústavne namáhané. A práve preto by sa mal klásť dôraz na jeho kvalitu. Na trhu sú v ponuke rôzne typy a modely rozdeľovačov. Líšia sa v:

– hrúbke stien

– v zachytávaní oxidu železa

– v kvalite regulačných prvkov

– kontrole prietoku

– plynulosti regulácie

 

Rozdeľovače s menším prietočným množstvom umožňujú lepšie vyregulovanie kúrenia.

 

Príliš lacné a nekvalitné rozdeľovače majú po čase tieto problémy:

 • na stenách vznikajú mikropraskliny
 • uniká vykurovacia kvapalina
 • znižuje sa tlak v systéme
 • hučia, pískajú, šuštia
 • slabá a nekomfortná regulácia prietokov vody

 

Pre maximálny komfort pri minimálnej spotrebe energie je hydraulické vyváženie mimoriadne dôležité. Rozdeľovač kúrenia je podstatnou časťou vykurovacieho systému. Šetriť na ňom na úkor kvality sa teda určite neoplatí.

 

Máte otázku ?

  Vaše meno

  Váš email

  Vaše telefónne číslo

  Predmet

  S čím Vám pomôžeme?

   

  SHARE

  Leave a reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.