Sprievodca kúpou tepelného čerpadla: Kompresory a záruka (časť IV.)

Dnes sa málokto pri kúpe tepelného čerpadla zaujíma o typ kompresora. Či ide o nezáujem, alebo neznalosť oboru, v každom prípade je to chyba. Radosť z kúpy tak môže vystriedať sklamanie z nižšej účinnosti, vysokej spotreby elektriny, hluku alebo z kratšej životnosti.

 

Životnosť tepelného čerpadla sa počíta na 15 a viac rokov. Aby tepelné čerpadlo vydržalo čo najdlhšie, je potrebný:

 • správny návrh
 • profesionálna inštalácia
 • komponenty z kvalitných materiálov

Trh je plný rôznych európskych, ale aj ázijskych výrobcov. Je pravdou, že japonskí výrobcovia patria medzi významných inovátorov aj v oblasti čerpadiel. Čo sa týka spoľahlivosti, účinnosti a úžitkových vlastností však dominujú európski výrobcovia. Vo Švédsku, Nórsku, Fínsku až 70% rodinných domov vykuruje tepelnými čerpadlami. Sú to teda rokmi preverení a dôveryhodní renomovaní výrobcovia. Garantujú kvalitu a neboja sa na svoje výrobky poskytnúť aj predĺženú záruku bez dodatočného priplácania.

 

„Značka je zdanlivo nepodstatná vec, no netreba ju podceňovať.“

Scroll kompresory

Štandardná záruka na tepelné čerpadlá je 2 roky. Tieto zariadenia sa skladajú z celej rady menších komponentov. Jeden z nich však podlieha opotrebeniu viac než iné. Kompresor tvorí „gro“ tepelného čerpadla. Jeho životnosť závisí najmä od namáhania a počtu jeho štartov. Tú môže ovplyvniť:

 • Správne navrhnutie výkonu tepelného čerpadla
 • Kvalitná regulácia
 • Scroll technológia

 

Čím vyššia teplota vody vo vykurovacom systéme, tým je aj namáhanie kompresora vyššie. Pôvodné, piestové kompresory sa v tepelných čerpadlách stávajú už minulosťou. Sú síce lacnejšie, na druhej strane ale hlučnejšie a majú horšie COP (vykurovací faktor). Scroll kompresory sú v súčasnosti tými najpoužívanejšími. Výmena starého nefunkčného kompresora za nový kvalitný Scroll kompresor stojí od 1500,- EUR. U niektorých dodávateľov tepelných čerpadiel je možné získať na kompresor až 10 ročnú záruku. V takom prípade náhradný diel, prácu servisného technika, aj dopravné náklady hradí dodávateľ počas celej dĺžky záručnej lehoty.

 

Nie je záruka ako záruka. Čo to znamená? „Novopečená“ firma, ktorá sa pustí do výroby tepelných čerpadiel, môže nasľubovať hory doly. Vysoká kvalita, dlhá životnosť, nadčasové technológie a iné marketingové reči môžu znieť akokoľvek spoľahlivo. Ak po pár rokoch firma zanikne, aj poskytnutá predĺžená záruka zanikne spolu s nimi. Koniec koncov tak zostane škodný zákazník, ktorý bude musieť hľadať platený servis u konkurencie. Ako sa tomu teda vyhnúť?

 

Tip: Vyberajte tepelné čerpadlá od overených výrobcov, ktorí majú:

 

 • Dlhoročnú a inovatívnu výrobu
 • Majú kvalitné obchodné zastúpenie v rámci SR
 • Majú spokojných zákazníkov
 • Kladné odporúčania


 

Zaujala Vás táto téma? Máte na nás otázky ?

  Vaše meno

  Váš email

  Vaše telefónne číslo

  Predmet

  S čím Vám pomôžeme?

  SHARE

  Leave a reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.