Rekonštrukcia kúrenia: Výmena radiátorov, zelená úsporám

Väčšina Slovákov žije v domoch či bytoch starších než 20 – 25 rokov. Pre takéto stavby sa potreba revitalizácie stáva nevyhnutná. Rekonštrukcia rodinného domu ide ruka v ruke s rekonštrukciou kúrenia. Je potrebné meniť s výmenou zdroja tepla aj radiátory?

 

Investícia do zastaraného vykurovacieho systému sa vie vrátiť už po niekoľkých rokoch. Staré kúrenie totiž nebolo ani zďaleka také účinné ako sú dnešné moderné technológie. Po výmene okien a zateplení fasády domu, býva teda na rade zväčša aj rekonštrukcia kúrenia. 20-ročný vykurovací systém si nutne žiada výmenu zdroja tepla. Staré plynové kotly sa dnes menia za nové, úsporné, kondenzačné. Prečo je potrebné vymeniť s kotlom aj rozvody a radiátory?

 

vymena radiatorov
Výmena radiátora

 

Pôvodné kúrenie bolo navrhnuté na vysoké tepelné straty. Po zateplení a výmene okien sa tepelnoizolačné vlastnosti domu zvýšia na maximum. A tomu je nový systém potrebné prispôsobiť.

 

 

Kúrenie

staré nové
Rozvody hrubé menšie dimenzie
Materiály rozvodov oceľ meď, uhlíková oceľ, plast, plastohliník
Materiály radiátorov spravidla liatina meď, liatina, oceľ, hliník
Objem vykurovacieho systému 300-400l 100-150l
Teplotný spád 75-65°C 55-45°C

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dôvody výmeny radiátorov:

 • zastaralý design
 • poškodenie
 • zmena výkonu

V prípade, že pri rekonštrukcii kúrenia dôjde len k výmene kotla za kondenzačný a rozvody s radiátormi zostanú zachované, systém nebude pracovať maximálne úsporne. Kondenzačný kotol nebude mať často možnosť kondenzovať a tak sa jeho účinnosť zníži z 97 – 98 % cca o 10%. Navyše bude musieť vo vykurovacom systéme ohrievať niekoľkonásobne väčší objem vody. A to všetko zbytočne. Práve preto sa odporúča robiť komplexné rekonštrukcie kúrenia a zamerať sa najmä na maximálnu finančnú úsporu pri kúrení. Pôvodné rozvody a radiátory tak či tak po toľkých rokoch neladia s moderným interiérom. Staré rebrové radiátory so zažltlou ošúchanou farbou nepridajú na kráse v žiadnom byte či rodinnom dome. Výmena starých za nové môže predísť zbytočným komplikáciám v podobe prasknutia alebo pretekania. Na čo teda ešte čakať?

 

 


Máte otázku ?

  Vaše meno

  Váš email

  Vaše telefónne číslo

  Predmet

  S čím Vám pomôžeme?

  SHARE

  Leave a reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.