Fotovoltické panely zblízka

V dnešnej dobe rastie snaha o zvýšenie využívania obnoviteľných zdrojov energie. Alternatívne zdroje energie sú totiž ekologické a neznečisťujú prostredie. Na Slovensku je využívanie obnoviteľných zdrojov energie podporované národným projektom Zelená domácnostiam. Vďaka projektu sa domácnostiam znižujú náklady na inštaláciu dotačných zariadení. Môžete tak ušetriť až 50 % nákladov.

 

Aj slnko je jedným z obnoviteľných zdrojov energie. Vieme ho využiť na výrobu tepla i elektrickej energie. Na výrobu elektrickej energie sa používajú fotovoltické panely.

 

Rozbehli sa dotácie. Dajú sa získať aj na fotovoltické panely?

 

Vďaka projektu Zelená domácnostiam je možné získať dotácie na fotovoltické panely až do výšky 2550 Eur. Nie len na Slovensku sa dotuje používanie obnoviteľných zdrojov energie. Pre zaujímavosť, vo Francúzsku vláda pripravila veľký projekt s využitím fotovoltických panelov. Pokrýva nimi cesty pre vozidlá a takto plánuje pokryť až 1000 km ciest.

 

Ako prebieha proces výroby elektrickej energie zo slnečného žiarenia?

 

Fotovoltické panely fungujú na princípe fotoelektrického javu. Slnečné žiarenie dopadá na fotovoltický článok. Ten je vyrobený na báze kremíka a vytvára jednosmerný prúd.

 

Aké fotovoltické panely poznáme?

 

Viete, že neexistuje iba jeden typ fotovoltických panelov? Zaujíma Vás, aké rozdelenie týchto panelov poznáme? V pokračovaní článku sa dozviete viac.

 

Fotovoltické panely sa najčastejšie vyrábajú z kremíka. Až v 85 % prípadov. Zostávajúce percentá sa vyrábajú z organických alebo anorganických polovodičov. Kremík je zároveň najdlhšie používaným materiálom na ich výrobu. Je štvrtou najpoužívanejšou surovinou na svete, takže sa netreba báť jeho vyčerpania. Technológií je mnoho, prinášame tie najrozšírenejšie.

 

Fotovoltické panely:

  •  monokryštalické
  •  polykryštalické
  •  amorfné

 

Monokryštalické fotovoltické panely patria k najdrahším. Majú však najvyššiu účinnosť. Tá sa pohybuje v rozmedzí 13 – 17 %. Ich nevýhodou je strata výkonu pri nedostatočnej intenzite osvetlenia. Výhodou je, že potrebujú menšiu plochu na dosiahnutie žiadaného výkonu. Ich výroba je náročnejšia v porovnaní s ostatnými panelmi. Najvyššiu účinnosť dosahujú, ak sú naklopené na Slnko v ideálnej pozícii. Potrebujú priame slnečné svetlo. Do nevýhod sa radí aj znižujúci sa výkon pri vysokých teplotách.

 

Polykryštalické fotovoltické panely majú účinnosť nižšiu, 10 – 14 %. Sú však lacnejšie, a dosahujú slušnú účinnosť aj pri difúznom svetle (tzv. rozptýlené svetlo – zatiahnutá obloha, hmla). To znamená, že majú dobrú účinnosť aj pri odklone od optimálnej pozície. Ich výroba je rýchlejšia v porovnaní s monokryštalickými panelmi. Kryštalické fotovoltické panely majú slabú odolnosť voči zatieneniu.

 

Amorfné fotovoltické panely majú účinnosť najnižšiu, a to 4 – 8 %. Sú najlacnejšie. Na ich výrobu sa spotrebuje až 100 krát menej kremíka. Majú dobrú účinnosť aj pri malej intenzite osvetlenia. Vedia lepšie pracovať s difúznym svetlom. Z toho dôvodu nepotrebujú ideálny sklon či orientáciu. Pre naše prostredie je teda  najvýhodnejšie používanie amorfných fotovoltických panelov.  Vyznačujú sa ale kratšou životnosťou. Sú nenáročné na údržbu, sú ľahké, tenké a ohybné. Umiestniť ich môžno takmer všade. Amorfné panely taktiež nepotrebujú ťažké konštrukcie. Sú odolnejšie voči čiastočnému alebo úplnému zatieneniu.  Môžeme sa stretnúť aj s pomenovaním tenkovrstvé fotovoltické panely.

 

 

Výber z našich cenových referencií na fotovoltiku

 

Fotovoltická elektráreň 2,5 kW s využitím dotácií : 3338 €

Obsahuje: montáž konštrukcie a fotovoltických panelov (NeoSolar – 2,5 kW – 10 ks) na strechu, striedač/menič, strešné háky a konzoly na montáž elektrárne, projektovú dokumentáciu, elektroinštáláciu a prepojenie, uvedenie do prevádzky

 

Fotovoltická elektráreň 3,5 kW s využitím dotácií : 4516 €

Obsahuje: montáž konštrukcie a fotovoltických panelov (NeoSolar – 3,5 kW – 14 ks) na strechu, striedač/menič, strešné háky a konzoly na montáž elektrárne, projektovú dokumentáciu, elektroinštáláciu a prepojenie, uvedenie do prevádzky

 

 

 

 

[biginfobox color=”#d80003″ textcolor=”#ffffff” href=”https://kureniepresov.sk/kontakt/” button_title=”KONTAKT”]Potrebujete poradiť či sú obnoviteľné zdroje vhodné aj pre Vás? Chcete vedieť koľko ušetríte? S návrhom ako aj inštaláciou OZE máme veľké skúsenosti. Obráťte sa na nás a radi Vám pomôžeme. [/biginfobox]

SHARE

Leave a reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.