Krb, čo vykúri celý dom

Ďaleko výhodnejší spôsob kúrenia v krbe je teplovodný krb známy ako „vodník“. Je vhodný aj pre doplnkové alebo kompletné kúrenie rodinných domov, chalúp alebo chát. Ide o prepracovanejšiu technológiu, ktorá v sebe skĺbila úžitok s pôvabom a krásou ohňa.

 

 

 

Princíp teplovodného krbu

Vykurovacím zdrojom je krbová vložka, na ktorú je napojený vstavaný výmenník. Časť tepla sa odovzdáva tak ako pri teplovzdušnom krbe cez samotný plášť krbovej vložky. Druhá časť (40 – 70%) je odovzdaná cez výmenník vode, ktorá cirkuluje vo vykurovacom systéme. Teplovodné rúrky sú vedené do všetkých vykurovaných miestností v dome .

 

Pri vodníkovi je nevyhnutný akumulačný zásobník. Jeho úlohou je:

–          zvýšiť komfort kúrenia

–          znížiť spotrebu paliva

–          efektívnejšie využiť teplo

–          regulovať teplotu v systéme

–          „odložiť“ prebytočné vyrobené teplo na neskôr

 

Akumulačná nádrž umožňuje napojiť na vykurovací systém nielen radiátorové kúrenie, ale aj nízkoteplotné vykurovanie (stenové alebo podlahové kúrenie).

 

Príklad: Prvý deň sa do krbu niekoľko hodín prikladá drevo na plný výkon. Do akumulačnej nádoby sa odloží prebytočné vyprodukované teplo a nasledujúci deň sa postupne využije. Vďaka akumulačnému zásobníku sa dom vykúri aj bez neustáleho pravidelného prikladania.

 

Teplovodné krby majú oproti tým teplovzdušným viacero výhod:

  1. Vyšší výkon
  2. Nižšiu prašnosť vo vykurovaných izbách
  3. Možnosť využitia krbu na kompletné kúrenie
  4. Vyššia účinnosť
  5. Dokáže ohriať aj teplú úžitkovú vodu
  6. Vyšší komfort kúrenia
  7. Menej časté dokladanie dreva (cca každé 4 hodiny)
  8. Rovnomerné rozloženie tepla v miestnostiach
  9. Napojením akumulačnej nádoby vzniká možnosť „uložiť“ teplo a použiť ho neskôr

 

Na druhej strane ide o podstatne vyššiu obstarávaciu cenu vykurovacieho systému s teplovodným krbom (niekedy až 4 x vyššiu). Ďalšou nevýhodu je pomalšie zohriatie na prevádzkovú teplotu a závislosť od elektrickej energie. Pri kombinácii teplovodného krbu so solárnym systémom je však možné pokryť celkovú potrebu tepla a teplej vody v celom dome. Samozrejme, že každý dodatočný zdroj, tvorí ďalšie navyšovanie vstupnej ceny. Keďže skutočná účinnosť krbových vložiek sa hýbe okolo 50%, veľké množstvo energie z dreva sa nevyužije. Všetky tieto faktory výrazne predlžujú návratnosť investície.

 

Pri kúpe je potrebné sledovať najmä výkon vložky odovzdávaný do vody. Kupovať lacné krbové vložky sa neoplatí. Tie nie sú určené výhradne na kúrenie a teda sú veľmi neefektívne. V domoch s veľmi nízkymi tepelnými stratami na úrovni  5 – 6 kW aj s prevetrávaním však môžu nájsť svoje uplatnenie.

 


 

Máte záujem o kúrenie teplovodným krbom?

 

    Vaše meno

    Váš email

    Vaše telefónne číslo

    Predmet

    S čím Vám pomôžeme?

    SHARE

    Leave a reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.