Rady ako kúriť, šetriť a neobmedzovať sa – úsporné kúrenie
06 augusta,13
V snahe čo najviac ušetriť na kúrení a teplej vode, siaha niekto po razantných zmenách v návykoch a správaní. Teploty v miestnostiach príliš znižuje, vypína kúrenie, škrtí radiátory, nevetrá a pod. Veď keď sa nekúri, automaticky sa šetrí. Je to naozaj tak? My Vám poradíme ako získať úsporné kúrenie bez drastických zmien a pritom budete stále pekne v teple.
1. pravidlo: Rady typu „Keď nie ste doma, vypnite kúrenie“ nepočúvajte!
Ak vypínate kúrenie, škodíte si. Možno to znie zvláštne, ale je to tak. Vtedy je totiž dôležité udržovať útlmovú teplotu. Útlmová teplota má o 3°C menej než bežne a používa sa v noci alebo v neprítomnosti. Teda ak bežne mávate doma 21°C, potom na termostate znížte na 18°C. Zabránite tak úplnému vychladnutiu stavby. Jej opätovné zahriatie môže trvať až niekoľko dní. Medzitým bude musieť ísť kúrenie na plný výkon, len aby ste dosiahli požadovanú teplotu. Spotrebujete viac energie a teda zdanlivé šetrenie Vás vyjde v konečnom dôsledku draho. Cena kúrenia potom stúpa.
Odchádzate z domu na 4 dni. Von je zima a v noci klesne teplota pod 0°C. Pokiaľ sa vrátite, stavba vychladne. Namiesto toho, aby ste úplne vypli kúrenie, nastavte útlmovú teplotu (v priestore by nemala teplota klesnúť pod 16°C). Po 4 dňoch sa vrátite síce do chladnejšieho domova, no jeho opätovné zahriatie bude trvať podstatne kratšie.
2. pravidlo: Kúpili ste kondenzačný kotol a nepáči sa Vám, že ide takmer stále? Zvyknite si.
Kedysi keď sa ochladilo, kotol sa zapol, vykúril a vypol. Nové kotly sú vyrobené tak, aby pracovali plynulo a pritom šetrili. Kondenzačný kotol prispôsobí výkon na minimum (cca 3-6kW), takže sa spotreba zníži. Kotol sa zbytočne nezapína a nevypína. Šetrí to nielen energiu, ale aj jeho životnosť. Kotly sa začínajú kaziť práve po častých studených štartoch!
Ste doma a máte v izbách príjemne teplo. Na termostate je nastavená teplota 21°C. Kotol aj tak kúri. Vyvarujte sa upravovaniu teplôt na termostate prípadne vypínaniu kúrenia. Robíte tak veľkú chybu. Dnešné plynové kotly sú vyrobené špičkovými technológiami vďaka čomu spotrebujú minimum paliva. Pravdepodobne je kúrenie zapnuté, aby udržiavalo požadovanú teplotu.
Pri používaní ekvitermickej regulácie je možné prípadne upraviť krivku teplôt v užívateľskom rozhraní v závislosti od teplotných požiadaviek budovy. Pamätajte každá stavba je iná. Preto aj jej reakcie na zmeny vonkajších teplôt sa líšia.
3. pravidlo: Predĺžte nábehové časy
Nebojte sa nastaviť dlhšie nábehové časy zapínania kotlov. Úsporné kúrenie si to priam žiada. Čím rýchlejšie musí kotol vyhriať priestor, tým viac paliva spotrebuje. Výmenník v kotli nedokáže odovzdať 100% vyrobeného tepla a zbytočne ho potom púšťa cez komín von. Pri predĺžení nábehového času z 1 jednej hodiny na 2 dosiahnete pomalé zahriatie priestoru pri nízkych nákladoch. Palivo je efektívne využité na maximum. Podlahové kúrenie má ešte dlhšie nábehové časy (až 3-4 hodiny). Opäť, nech Vás to nemätie. To, že kotol kúri dlhšie, neznamená automaticky vyššiu spotrebu! Opak je niekedy pravdou.
Vstávate ráno o šiestej do vychladnutého bytu či domu. Zapnete kúrenie na plný výkon, len aby sa priestor rýchlo vykúril. Toľko tepla kotol nedokáže naraz odovzdať do kúrenia a teda ho púšťa zbytočne preč. Namiesto toho nastavte na termostate nábehový čas na štvrtú hodinu rannú. Kotol pomaly vyhreje Váš domov a keď vstanete, budete mať už príjemne teplo. Potom ho môžete vypnúť a kým odídete do práce a deti do školy, Vám to bohate postačí.