Ekvitermická regulácia

Ak hovoríme o kotloch ako o srdci celého vykurovacieho systému, potom regulátory tvoria nepochybne jeho mozog. Ich úlohou je racionálne riadenie činnosti tepelného zdroja. Nové technologické prvky v regulačnej technike dokážu priniesť želané úspory na kúrení. Navyše zvýšia tepelné pohodlie na úroveň, o ktorej sme mohli kedysi len snívať.

 

Určite ste to zažili. Vonku sa náhle ochladí. Vstanete k termostatu nastaviť vyššiu teplotu. Kotol zapne, dokúri a opäť vypne. Síce máte chvíľu príjemne teplo, po chvíli teplota klesne a opäť je zima. Kotol začne znova kúriť a takto stále dokola. Teplota v miestnosti je nestabilná, zvyšuje sa spotreba, rastú prevádzkové náklady a skracuje sa životnosť kotla. Izbové termostaty len udržujú teplotu na nastavenej hodnote. S ekvitermickou reguláciou je to už len minulosťou.

 

Ekvitermická regulácia je určená najmä v kombinácii s kondenzačnými kotlami. Prináša úspory a vysoký tepelný komfort

 

Moderné regulátory v kombinácii s kondenzačnými plynovými kotlami zabezpečia stabilnú teplotu v interiéri aj napriek vonkajším výkyvom počasia. Nové modely kotlov už spravidla majú ekvitermické regulácie integrované vo vnútri. K tým starším je ich možné dokúpiť a nainštalovať aj dodatočne. Vtedy sa neumiestňujú priamo do kotla, ale vedľa neho.

Ekvitermická regulácia patrí ku kvalitatívnej regulácii vykurovacieho systému. Na základe počasia a vonkajšej teploty upravuje teplotu vody vo vykurovacom zariadení. Zaistí tak dokonalejšie a plynulejšie kúrenie. K tomuto typu patrí nepochybne snímač vonkajšej teploty. Vďaka nemu dokážu ekvitermické regulácie udržať stabilnú teplotu aj pri prudkých zmenách počasia.

 

Výhody

–          Vysoká úroveň tepelného pohodlia

–          Jednoduchá obsluha

–          Zníženie prevádzkových ročných nákladov (o 6%)

–          Rýchla návratnosť investície (cca 2 roky)

Nevýhody

–          Vyššia cena ako pri klasických regulátoroch a termostatoch

 

Každý ekvitermický regulátor má grafický displej, ktorý jasne prevedie užívateľa všetkými nastaveniami. Ekvitermické regulácie obsahujú digitálne spínacie hodiny pre denné a týždenné programy. Pre rýchle ovládanie majú už väčšinou naprogramované voliteľné funkcie ako napríklad:

 • Prázdniny
 • Automatické prepnutie leto/zima
 • Optimalizácia
 • Ohrev teplej vody a iné

 

Je možné ich využiť na kúrenie na základe:

 1. Vonkajšej teploty
 2. Priestorovej teploty
 3. Kombináciou snímania vonkajšej teploty s napojením priestorovej teploty

Moderné technológie sú používané aj v oblasti vykurovania. Kúrenie sa vďaka nim stalo mobilným. Prostredníctvom Vášho mobilu môžete riadiť celý vykurovací systém

 

 

Niektoré regulátory pri dokúpení modulov dokážu okrem klasického vykurovania monitorovať a riadiť solárny ohrev teplej vody. Ďalšou novinkou v tepelných reguláciách je priamy prístup k vykurovaciemu systému cez internet. Pomocou telefónov či tabletov je dnes možné meniť prevádzky, spínacie časy, teplotné úrovne a priestorovú teplotu kdekoľvek sa nachádzate.

 

 

 


 

Zaujala Vás táto téma? Máte na nás otázky ?

  Vaše meno

  Váš email

  Vaše telefónne číslo

  Predmet

  S čím Vám pomôžeme?

  SHARE

  Leave a reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.