Desatoro šetrenia (II. časť)
12 júna,13
Pokračovanie článku Desatoro kúrenia (I. časť). Ďalších 5 hodnotných rád ako ušetriť na kúrení.
6. Pravidelná údržba systému
Aj vykurovací systém potrebuje svoj servis. Úsporne a efektívne pracuje len ak je v dobrom technickom stave a je správne nastavený. Preto je potrebné dať pred každou vykurovacou sezónou kotly nastaviť a prečistiť. Radiátory vyžadujú taktiež pozornosť. Nezabudnite ich pred zimou skontrolovať, dopustiť vodu (cca 20% nad predpísaný prevádzkový tlak), odvzdušniť ich.
7. Regulujte teplotu v miestnosti
Ak znížite v priemere izbovú teplotu o jeden stupeň Celzia, ušetríte až 6% energie. Pre zdravé prostredie stačí v obývačkách 19 – 21 °C, v kuchyni 17-19°C, v detskej izbe 21°C a na chodbách 15°C. V miestnostiach, kde sa nik nenachádza, znížte teplotu na minimum. Využívajte rôzne režimy, ktoré ponúkajú regulácie vykurovacích systémov.
8. Úpravy dizajnových prvkov interiéru
Možno ani netušíte, že aj dĺžka záclon má vplyv na šírenie tepla do miestnosti. Týka sa to radiátorového vykurovania. Síce sú dlhé závesy pekné, nie sú efektívne. Správne by mali byť dlhé maximálne po parapetnú dosku. Na zníženie tepelných strát sa odporúčajú ihneď po zotmení stiahnuť rolety, prípadne závesy, ktoré nezakrývajú radiátor.
9. Využívajte slnečnú energiu
Slnečná energia je zadarmo a my ju vieme dobre využiť. Úspory energie pri príprave teplej
vody môžu dosiahnuť až 70%! V prípade, že máte alebo v blízkej dobe plánujete bazén, určite nezabudnite na solárne panely!
10. Sledujte svoju spotrebu energie!
Posledným, no nie menej dôležitým spôsobom šetrenia z nášho desatora je predbežné sledovanie a meranie spotreby. Odporúčame pravidelné zapisovanie stavov na plynomeroch, elektrometroch a vodomeroch na studenú i teplú vodu. Ak vykonáte niektoré zo spomenutých úsporných riešení, následne to môžete spätne kontrolovať podľa zaznamenaných údajov a sledovať ich dopady. Taktiež Vám tieto údaje môžu poslúžiť na výpočet Vašich nákladov na energie.
Pingback: Desatoro šetrenia (I. časť)