Desatoro šetrenia (I. časť)

Pri neustálom zvyšovaní cien energií si stále viac uvedomujeme akú skutočnú hodnotu má teplo a teplá voda. To nás núti sa čoraz častejšie zamýšľať, ako by sme mohli energiu čo najlepšie a najefektívnejšie využiť.


Desatoro šetrenia Vám pri tom určite pomôže:

 

1. Nakupujte vysokoúčinné a energeticky efektívne zdroje tepla

Dnes trh ponúka množstvo alternatív. V našich podmienkach si väčšinou vyberáme buď plynový kotol alebo kotol na tuhé palivo. Pri plynových kotloch máte na výber z dvoch variant:

 

  1. Nízkoteplotné kotly – starší typ, menej účinný, spotrebúva viac plynu a energie
  2. Kondenzačné kotly – o tom, ako sú úsporné a vysokoefektívne, sa dočítate takmer v každom článku o plynových kotloch. Ich cena sa dnes pohybuje zhruba na úrovni nízkoteplotných kotlov. Úspory, ktoré prinesú za dlhé roky používania časom určite oceníte.

 

Ak ste sa rozhodli vykurovať tuhým palivom, čakajú Vás nízke obstarávacie ako aj relatívne nízke prevádzkové náklady za cenu nižšieho pohodlia pri kúrení. Pri kúpe vyberajte kotly s vyššou účinnosťou, vyrobené z kvalitných materiálov a konštrukciou.

 

2. Izolujteúspory na energiách

Môžete mať špičkovú vykurovaciu techniku, ktorá je úsporná a efektívna, no ak bývate v nezateplených domoch so starými oknami, plytváte tak či tak. Zateplením budovy sa môže dosiahnuť až 30%-né zníženie nákladov na vykurovanie. Spolu s výmenou okien za nové môžete zvýšiť úspory až o vyše 40%.  V prípade, že momentálne nemáte dostatok financií na takéto rozsiahle rekonštrukcie, môžete znížiť tepelné straty utesnením okenných škár. Použiť môžete izolačné peny, pásky alebo tesniace profily.

 

3. Používajte termohlavice

Používanie termohlavíc pri radiátorovom vykurovaní vytvára podmienky pre úsporu tepla a peňazí. Ako fungujú a k čomu presne sú termostatické hlavice dobré? Odpovede na tieto otázky nájdete v našom článku.

 

4. Nepodceňujte regulácie

Ešte efektívnejší a sofistikovanejší spôsob úspory energie prinášajú regulátory vykurovania. Často sa na nich zabúda, resp. ich úloha sa zľahčuje. Pritom zabezpečujú racionálne využitie energie. Pri kúpe máte na výber okrem obyčajných termostatov regulátory s konštantnou teplotou alebo ekvitermické regulácie. Tento posledný typ , ktorý vykuruje v závislosti od vonkajšej teploty, je najvyšším stupňom regulácie. Dokáže sám zhodnotiť stav teploty a na základe toho vykúri priestor podľa potreby. Sú vhodné najmä  k modernejším kotlom a sú naprogramované tak, aby využili zdroj tepla čo najefektívnejšie.

 

5. Vetrajte nárazovo

V zime počas vykurovacej sezóny je najlepšie vetrať krátko, no intenzívne. Prečo je to tak? Vzduch v miestnosti sa rýchlo vymení, no steny zostanú teplé. Ideálne je, ak sa počas vetrania vypne kúrenie. Denne by sa takýmto spôsobom malo vetrať 2x po dobu 5 minút. Čím je väčšia zima, tým čas vetrania bude kratší. Výmena vzduchu vtedy totižto prebehne oveľa rýchlejšie. Nikdy nevetrajte pootvorením okna.

Pokračovanie článku  Desatoro šetrenia (II. časť)

 


 

Zaujala Vás táto téma? Máte na nás otázky ?

    Vaše meno

    Váš email

    Vaše telefónne číslo

    Predmet

    S čím Vám pomôžeme?

    SHARE

    Leave a reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.