Čo je termostatická hlavica ?

 

Náklady na kúrenie sú v zime veľmi vysoké. Ako však výrazne ušetriť ? Jednoduchým riešením je termostatická hlavica. Stačí ju namontovať na radiátor a v každej miestnosti si môžete nastaviť teplotu podľa potreby.

Termostatická hlavica je zariadenie, ktoré funguje bez pomocnej energie. Slúži na ovládanie termostatického ventilu, na ktorom je nainštalovaná. Vo vnútri hlavice sa nachádza snímač teploty. Je to valček naplnený väčšinou voskom alebo liehom. Pôsobením okolitého tepla sa kvapalina (vosk, lieh) vo valčeku rozpína a vysúva „piestik“. Vysunutím piestika sa zatlačí kužeľ ventilu a ventil sa uzatvorí. Táto zmena dĺžky piestika po jeho vysunutí spôsobí zatlačenie kužeľa ventilu a tým ho uzatvorí.

  Ako to funguje ?

<span style="color: #000000;">Zdroj: www.herz.sk</span>

Na začiatok je dôležité vedieť, že na hlavici nenastavujete °C ale tzv. regulačné stupne. V závislosti od výrobcu a prevedenia sú tieto stupne v rozsahu 0 – hviezdička (vločka) – 6. Na „0“ sa radiátor uzatvára, na hviezdičke je v režime protizámrazu a na 6-tke je maximálne otvorený. Ak okolitá teplota prekročí približnú teplotu nastavenú na termostatickej hlavici, dochádza k postupnému uzatváraniu termostatického ventilu a tým aj radiátora. Akým teplotám okolitého vzduchu prislúchajú jednotlivé regulačné stupne je potrebné zistiť u každého výrobcu zvlášť.

Teplota okolitého vzduchu sa volí otočením hlavice. Doprava teplotu znižujeme naopak točením doľava ju zvyšujeme. Ak je termostatická hlavica nastavená na „*“ –  protizámrazová značka, znamená to, že sa teplota v priestore nemôže schladiť pod cca 6°C aby sa zabránilo poškodeniu mrazom (samozrejme za predpokladu že je funkčný tepelný zdroj napr. kotol). Nastavenie na strednej časti (všeobecne “3”), je teplota asi 20 ° C.

Treba si uvedomiť, že vzhľadom na konštrukciu termostatickej hlavice sa nejedná o zariadenie presné. Aj keď sa výrobcovia snažia aby hlavice zatvárali alebo otvárali termostatické ventily pri čo najpresnejších teplotách, je dobré keď si spotrebiteľ sám skontroluje v akých rozpätiach a pri akých nastaveniach hlavica plní svoju funkciu.

 

Umiestnenie

 

 

<span style="color: #000000;">Obr. Správna a nesprávna inštalácia. zdroj www.herz.sk</span>

Termostatická hlavica musí byť voľne obklopená vzduchom z miestnosti. Umiestnenie vo výklenkoch alebo ich zakrytie záclonou (závesom) má výrazný vplyv na jej funkciu. Správne natočenie hlavice pri inštalácii dosiahneme správnou voľbou termostatického ventilu.

Ideálnym priestorom pre použitie hlavíc sú v zime slnkom presvetlené miestnosti, kde by bez nich dochádzalo k prekurovaniu.

Vedeli ste, že:

 • existujú špeciálne hlavice pre verejné ventbudovy v prevedení extrémnej výdrže tzv. antivandal?
 • na vybraných hlaviciach sa dajú zablokovať minimálne a maximálne teploty v priestore?
 • pre dobrú funkciu hlavíc musí byť kúrenie hydraulicky vyregulované?
 • hlavice spravidla nepatria do miestnosti s izbovým termostatom, ktorý ovláda kotol?
 • nie všetkými hlavicami sa dá radiátor úplne uzatvoriť?
 • použitím termostatických hlavíc a ventilov sa dá výrazne ušetriť tepelná energia a tým aj vaša peňaženka?

 

Tipy:

 • na predĺženie životnosti termostatických hlavíc ich mimo vykurovaciu sezónu vždy nastavte na maximum. Nedochádza tak k namáhaniu termostatického ventilu ani systému v hlavici, ktorý na neho vytvára tlak
 • pri vetraní termostatický ventil uzatvorte – otočte hlavicu úplne doprava. Po zavretí okna ju nastavte opäť na požadovanú hodnotu

 


 

Zaujala Vás táto téma? Máte na nás otázky ?

  Vaše meno

  Váš email

  Vaše telefónne číslo

  Predmet

  S čím Vám pomôžeme?

  SHARE

  Leave a reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.