Skladba podlahy: Od základovej dosky až po krytinu

 

Vlhkosť či chlad od podlahy, jej praskanie, sadanie alebo ďalšie nepredvídateľné problémy. Aj to Vás čaká v novom dome, ak sa „odflákne“ to hlavné. Správne navrhnutá a skonštruovaná podlaha zabezpečí potrebnú akustickú a tepelnú pohodu. Na čo pri skladbe podlahy určite nezabudnúť?

 

 

Skladba podlahy:

0. Zakladova doska

1. Hydroizolácia

2. Systémová doska

3. Fólie na podlahovku

4. Trúbky podlahového kúrenia

5. Poter

6. Podlahová krytina

 

1. Hydroizolácia

 

Voda je veľmi neskrotný živel a v dome vie narobiť poriadnu šarapatu. Preto venujte dôkladnej hydroizolácii patričnú pozornosť. Fólie zo zmäkčeného PVC sa používajú pomenej. Veľmi obľúbeným hydroizolačným materiálom je asfalt. Využívajú sa rôzne nátery, stierky či pásy. Tieto materiály sú modifikované rôznymi prímesami. Špekuluje sa o vzájomnej reakcii medzi asfaltom a polystyrénom, ktorý je dnes súčasťou takmer každej podlahy v novostavbách. Ich zloženie je väčšinou chránené obchodným tajomstvom. Experimenty na vlastnom dome si asi netrúfne robiť každý. Ako to teda vlastne je? Máme sa čoho obávať? 

 

Vzhľadom k tomu, že nie je možné zistiť chemické zloženie hydroizolácie a následne posúdiť možnú dodatočnú reakciu vodotesnej izolácie a polystyrénu, konateľ spoločnosti POLYFORM Ing. Jozef Vaľko doporučuje ako separačnú vrstvu medzi hydroizoláciou a EPS izoláciou použiť PE fóliu s 10cm prekrytím.

 

Polyetylénové fólie (PE) sa používajú ako pružné, lacné separačné fólie s dlhou životnosťou. Pre bežný rodinný dom ide o investíciu len za niekoľko desiatok eur. 

 

2. Tepelná izolácia

 

Najlepšia energia je tá, ktorá sa nespotrebuje. Najúčinnejšou ochranou domácností pred neustále rastúcimi nákladmi na vykurovanie je zatepľovanie. Nejde len o módny trend. Aby nám neunikalo teplo cez podlahu preč z domu, je potrebné ju izolovať.

Najčastejšie používanou tepelnou izoláciou do podláh u nás je v súčasnosti polystyrén EPS. Vyhráva najmä vďaka cene a dostupnosti. Je ľahký, jednoducho sa s ním pracuje, no na druhej strane ide o pomerne krehký materiál.

 

Podľa technických údajov spoločnosti POLYFORM s.r.o., pre rodinné domy do podláh s bežným zaťažením je vhodný EPS 100S. Pre tých náročnejších, ktorí plánujú mať doma veľké akvárium, prípadne iné ťažšie konštrukcie, môžu zvoliť tlakovo pevnejší EPS150.

 

Ak sa neuspokojíte s polystyrénom EPS, svet sa nezrúti. Na trhu, tak ako vo všetkom, aj v tejto oblasti nájdete iné, drahšie alternatívy. Možno Vás osloví

extrudovaný polystyrén XPS, ktorý má vysokú odolnosť voči tlaku alebo

minerálna vata – špeciálne upravovaná na podlahy. „Pre“ hovorí lepšia schopnosť tlmiť kročajový hluk a prispôsobivosť na nerovný povrch. Má dlhú životnosť, tvarovú stálosť, vynikajúcu tepelnú ochranu.„Proti“ je jej stlačiteľnosť, kvôli ktorej sa neodporúča pokladať nad výšku 5cm.

 

Pri rozhodovaní o výške izolácie by mal pomôcť projektant či kúrenár. Je totiž potrebné navrhnúť typ a hrúbku izolácie vhodnej pre danú stavbu. My sa v praxi na prízemí najčastejšie stretávame s 10-15 centimetrovou izoláciou. Pri niekoľko podlažných rodinných domoch sa na poschodia odporúča 3cm izolácia, ideálne s kročajovým útlmom.

Výsledkom kvalitného zateplenia je účinné podlahové kúrenie a nízke prevádzkové náklady. Trendom doby je maximálna tepelná izolácia domu z každej strany a podlaha nie je výnimkou. Dnes už nie je nič neobvyklé izolovať základovú dosku s vyše 20cm polystyrénu.

 

Pokládka polystyrénu je tou položkou v rozpočte investora, kde sa otvára priestor na úspory. Nejde o prácu, ktorá by si nevyhnutne vyžadovala oko i ruky vyškoleného odborníka. Postačí len chuť a trochu zručnosti. Pozor na dôkladné položenie jednotlivých polystyrenových tabúľ. Zvrchu môže totižto všetko pôsobiť ako rovné, no pod povrchom môžu byť schované nerovnosti, medzery. Narobili by ste si tak viac škody, ako úžitku.

 

Tipy na uloženie tepelnej izolácie do podlahy:
1. postavte sa k tomu ako k stavebnej súčasti (nielen ako k výplni)
2. tepelná izolácia (polystyrén či minerálna vata)musí byť pevná, nesmie “plávať”
3. ukladajte do roviny
4. pozor na vzduchové bubliny
5. po stranách musí všetko pekne priliehať
6. jednotlivé vrsty prekladajte

 

Pokračovanie článku už čoskoro 🙂

SHARE

Leave a reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.