Sprievodca kúpou tepelného čerpadla: 7 rád pre správne umiestnenie (časť V.)

Zvukov okolo nás je nespočetne veľa. Prečo ešte pridávať ďalší zdroj zbytočného hluku, ak to nie je nevyhnutné? Kto by už len túžil mať pri svojom novom dome nejaké hlučné monštrum, čo straší deň i noc? Hrozí to v prípade tepelného čerpadla?

 

Tepelné čerpadlá umožňujú ekologické, efektívne a úsporné kúrenie. Pri posudzovaní hodnoty kvality tepelného čerpadla sa pozornosť obracia aj k hladine zvuku, ktorú majú najmä vzduchové čerpadlá vyššiu.

 

Zdrojom hluku pri tepelných čerpadlách sú jeho ventilátory a kompresor. Hlučnosť sa pri rôznych tepelných čerpadlách líši. Závisí najmä od typu a kvality čerpadla.

 

Každý výrobca udáva výšku hluku svojho zariadenia v technickej špecifikácii. Hlučnosť sa meria 1 meter od vonkajšej jednotky. Štandardom je približne 50 – 60dB. Vďaka scroll kompresorom, ktoré nahradili pôvodné piestové kompresory, sa hladina zvuku znížila. Očakávať, že v lacných modeloch čerpadiel nájdeme kvalitné odhlučnenie je ako čakať, kedy budú slovenské cesty bez výtlkov. Drahšie zariadenia majú zníženú hlučnosť aj vďaka kvalitným ventilátorom a zväčšenému výparníku.  Poviete si, že rozdiel v hluku pár decibelov nie je veľa? Pokles hlučnosti o cca 6dB sa javí ľudskému uchu ako zníženie hlasitosti až o polovicu!

Zásluhou technológií odhlučnenia sú dnes tepelné čerpadlá také tiché ako bežná umývačka riadu. Samozrejme platí, že čím ďalej od čerpadla, tým je zariadenie tichšie. Po prvom metri je to cca až o 5 – 10%.

Ťažko určiť, čo je hlučné. Je rozdiel, či je tepelné čerpadlo použité v meste alebo na tichom vidieku. Veď v prostredí, kde počuť preletieť aj muchu popred dom, sa môže zdať otravný aj menej výrazný zvuk. Na porovnanie predkladáme prehľad hladiny hluku z nášho okolia:

Prehľad hluku
20dB Hlboké ticho
30dB Šepot
40dB Šum v byte Tepelné čerpadlá
50dB Domáca elektronika
60dB Bežný rozhovor, hluk klávesnice
70dB Mierny hluk, hlučná ulica

 

Rozhodli ste sa aj napriek tomu investovať do tepelného čerpadla? Dajte pozor. Hlučnosť vonkajšej jednotky môže obťažovať nielen vás, ale aj vašich susedov. Po rozhnevanom susedovi netúži asi nik. V zime, kedy tepelné čerpadlo využívame intenzívnejšie na kúrenie, sa aj hladina hluku mierne zvýši. Rozumne umiestnené a kvalitné tepelné čerpadlo ani v zime určite nebude obťažovať.   

 

Kde umiestniť vonkajšiu jednotku tepelného čerpadla? 

 1. Inštalovať čerpadlo ďalej od pozemku suseda
 2. Vyhnúť sa náveternej strane – ak je to nevyhnutné, použite zástenu, ktorá stlmí vietor
 3. Vonkajšiu jednotku umiestniť tak, aby mala dobrý prívod vzduchu
 4. Situovať na odľahlú časť pozemku, ďalej od chodníkov
 5. Uprednostniť montáž vonkajšej jednotky na zem

Ideálne na 2 samostatné pätky z murovaných tvárnic (lepšie prenášanie hluku do zeme), prípadne na voľne stojaci betónový podklad. Neodporúča sa vonkajšiu jednotku inštalovať na stenu domu.
Silentbloky (pružné podložky) taktiež prispievajú k tlmeniu vibrácií.

 1. Využiť vyšší plot (kvôli susedovi)
 2. Pri tepelných čerpadlách vo vyšších výkonoch riešiť umiestnenie projekčne


 

Zaujala Vás táto téma? Máte na nás otázky ?

  Vaše meno

  Váš email

  Vaše telefónne číslo

  Predmet

  S čím Vám pomôžeme?

   

  SHARE

  Leave a reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.