Podlahové kúrenie do staršieho domu? Nič nemožné!

Podlahové kúrenie poskytuje optimálne rozloženie tepla v dome a zníženie nákladov na vykurovanie. Najmä v novostavbách postavených z inovatívnych materiálov s dobrými izoláciami stojí podlahovka za to. Vedeli ste, že podlahové kúrenie môže byť nainštalované aj v starších rodinných domoch?

 

Dôvody,čo ženú majiteľov domov pri rekonštrukciách k podlahovému kúreniu:

 1. Potreba vymeniť zastaraný či nefunkčný vykurovací systém
 2. Snaha o zefektívnenie kúrenia
 3. Znížiť prevádzkové náklady
 4. Zvýšiť komfort bývania

 

Aj v starších budovách môže byť za určitých podmienok inštalovaná “podlahovka”. Majitelia sa teda nemusia za každú cenu vzdať výhod podlahového kúrenia. Technológia si však vyžaduje vyššie náklady, montáž času.

 

Technológia

Štandardom pri teplovodnom podlahovom kúrení je mokrý systém. Rúrky podlahového kúrenia sú zaliate poterom (anhydrid alebo betón), ktorý z nich absorbuje teplo a následne ho rozvedie rovnomerne po celej svojej ploche. Táto metóda však vyžaduje minimálne 5,5cm výšky. S izoláciou podlahy je to ešte viac. Preto je jasné, že mokrý systém sa častejšie používa v nových rodinných domoch. Pri rekonštruovaných podlahách na to často nie je priestor. Nedostatok stavebnej výšky a slabá izolácia =>To sú jedny z najčastejších prekážok pri rekonštrukciách. V takýchto prípadoch sú vhodné tenké systémy s nízkou inštalačnou výškou. Alternatívnym riešením je suchý systém teplovodného podlahového kúrenia, ktorého štandardná výška siaha maximálne do 3cm (viac sa o jeho princípe a výhodách dočítate v článku Podlahové kúrenie pre nedočkavcov“)Netreba ale zabúdať na nevyhnutnú tepelnú izoláciu podlahy.

podlahovka v starom dome
Podlahové kúrenie v starom dome

Postup

Čo Vás čaká, ak ste sa už stopercentne rozhodli pre podlahové kúrenie do vášho staršieho domu? V prvom rade je potrebné odstrániť existujúce podlahy. Buď odstránite len nášľapnú vrstvu (krytina, dlažba atď), alebo odstránite z gruntu všetky vrstvy až po nosnú konštrukciu. Vďaka tomu sa získa niekoľko drahocenných centimetrov. Na demontáž podlahy nie je potrebná žiadna extra odbornosť. Preto to zvládne každý, kto má chuť, čas, zdravé ruky a čo to sily. Výpočet a montáž podlahovky už radšej prenechajte na odborníkov. Tí sa postarajú, aby výkonovo vykurovací systém sadol do stavby ako uliaty.

Staršie stavby sú v dôsledku vyšších tepelných strát náročnejšie.  Preto vyžadujú osobitý prístup a dôkladný návrh. Netreba zabudnúť na kvalitnú tepelnú izoláciu. Tu sa určite neoplatí šetriť. Správna izolácia zabráni zbytočnému úniku tepla cez podlahu. Najčastejšie sa používajú dosky z expandovaného a extrudovaného polystyrénu, pomenej dosky z minerálnej vlny. 

Cena podlahového kúrenia

Dovybaviť svoj domov podlahovým kúrením je spojené s vyšším stavebným úsilím ako aj nákladmi. Pri rekonštrukciách treba počítať s neočakávanými komplikáciami a problémami viac ako pri novovostavbe. Pri suchom systéme kúrenia sa pri rekonštrukcii môže počítať s investíciou od 70,- eur za meter štvorcový. Následne je možné ušetriť 12% z ročných prevádzkových nákladov na vykurovanie. Rekonštrukcia podlahy navyše môže:

 • zbaviť dom nadbytočnej vlhkosti
 • prispieť k predĺženiu životnosti stavby
 • zvýšiť hodnotu a kvalitu domu

 


 

Zaujala Vás táto téma? Máte na nás otázky ?

  Vaše meno

  Váš email

  Vaše telefónne číslo

  Predmet

  S čím Vám pomôžeme?

  SHARE

  Leave a reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.